3 Май, 2026

Мерц и Зеленски: Замразените руски активи трябва да работят за защитата от агресията на Русия

Мерц и Зеленски: Замразените руски активи трябва да работят за защитата от агресията на Русия

Снимка: архив - EPA/BGNES

„Ако не успеем в това, способността на Европейския съюз да действа ще бъде сериозно подкопана за години напред, ако не и за по-дълго, и ще покажем на света, че сме неспособни да застанем заедно и да действаме в толкова решаващ момент от нашата история.“

Завършването на плана на Европейския съюз за използване на замразени руски активи за финансиране на отбраната на Украйна е ключов въпрос, който трябва да бъде решен незабавно.

Това заяви германският канцлер Фридрих Мерц, цитиран от агенция АФП.

„Ако не успеем в това, способността на Европейския съюз да действа ще бъде сериозно подкопана за години напред, ако не и за по-дълго, и ще покажем на света, че сме неспособни да застанем заедно и да действаме в толкова решаващ момент от нашата история“, заяви Мерц във връзка с плана, който ще бъде обсъден на среща на върха на ЕС по-късно през тази седмица.

Същевременно украинският президент Володимир Зеленски също призова замразените руски активи да бъдат използвани за защита срещу руската агресия.

„Тези средства трябва действително и изцяло да работят за защитата срещу руската агресия. Това е справедливо, разумно и трябва да бъде постижимо." - отбеляза Зеленски по време на бизнес форум при посещението си в Берлин. /БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (0)

Босфорът край Истанбул ще бъде затворен днес за транзитно корабоплаване в двете посоки

Босфорът край Истанбул ще бъде затворен днес за транзитно корабоплаване в двете посоки

Причината е провеждането на ветроходната регата "Хели Хансен" (Helly Hansen – Sport Works Bosphorus Race), която се организира от престижния турски частен университет „Бахчешехир“ (

Доналд Тръмп: Американските войски в Европа ще бъдат съкратени значително повече

Доналд Тръмп: Американските войски в Европа ще бъдат съкратени значително повече

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че решението е било очаквано и призова европейските държави да засилят отбранителните си способности.

Обсъждат нестандартни сценарии за членството на Украйна в ЕС

Обсъждат нестандартни сценарии за членството на Украйна в ЕС

Франция и Германия са предложили алтернативен вариант – формат на „асоциирано членство“