6 Декември, 2025

Меркел угрижена: Чака ни тежка зима

Меркел угрижена: Чака ни тежка зима

Ангела Меркел

Ако чакаме докато се напълнят интензивните отделения, ще бъде прекалено късно, допълни тя

Германският канцлер Ангела Меркел предупреди днес германците да очакват "тежка зима", съобщи БТА.

Предупреждението идва на фона на регистрирания през последното денонощие пореден рекорд на новите случаи на коронавирус в страната.

В реч в Бундестага - ден след като договори с премиерите на 16-те германски провинции нови, по-широкообхватни рестрикции за възпиране на разпространението на вирус - Меркел каза, че Германия е изправена "пред драматична ситуация с началото на студените месеци".

"Зимата ще бъде тежка, четири дълги, тежки месеца. Но тя ще свърши", заяви германският канцлер и добави: "Вече видяхме през последните осем месеца как може да се учим и да си помагаме един на друг."

Според рестрикциите, които влизат в сила в Германия в понеделник, ресторантите, баровете, спортните и културни обекти ще бъдат затворени за четири седмици, заедно със салоните за красота и публичните домове. На хората ще бъде забранено да се събират на обществени места на групи над 10 души или максимум две домакинства и ще им бъде препоръчано да не предприемат несъществени пътувания. Училищата, детските градини, магазините и религиозните обекти ще останат отворени, което накара някои да нарекат карантинните мерки "леки", в сравнение с по-строгата карантина, която бе в сила през март и април.

Меркел заяви, че властите нямат друг избор, освен драстично да ограничат социалните контакти, тъй като две трети от инфекциите в Германия вече не може да бъдат проследени. "Ако чакаме докато се напълнят интензивните отделения, ще бъде прекалено късно", допълни тя.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.