Германският канцлер Ангела Меркел заяви днес, че Европа „трябва да вземе съдбата си в свои ръце“ на фона на разделението между западните партньори заради Брекзит и политиката на американския президент Доналд Тръмп, предава AFP, цитирана от "Фокус".
„Времената, в които можехме да сме напълно зависими от другите са към своя край. Аз почувствах това през последните няколко дни“, каза Меркел по време на предизборен митинг в Мюнхен.
„Ние, европейците, наистина трябва да вземем съдбата си в свои ръце“, добави канцлерът.
Тя уточни, че Германия и Европа ще се стремят да поддържат добри отношения с Великобритания и САЩ, но обърна внимание и на необходимостта от засилено сътрудничество между Берлин и новия френски президент Еманюел Макрон.
Германският канцлер се завърна в страната след срещата на върха на Г-7 в Италия, на която не беше постигнато съгласие между САЩ и останалите държави за обща позиция в подкрепа на Парижкото споразумение на климата.
Фактор
„Времената, в които можехме да сме напълно зависими от другите са към своя край. Аз почувствах това през последните няколко дни“, каза Меркел по време на предизборен митинг в Мюнхен.
„Ние, европейците, наистина трябва да вземем съдбата си в свои ръце“, добави канцлерът.
Тя уточни, че Германия и Европа ще се стремят да поддържат добри отношения с Великобритания и САЩ, но обърна внимание и на необходимостта от засилено сътрудничество между Берлин и новия френски президент Еманюел Макрон.
Германският канцлер се завърна в страната след срещата на върха на Г-7 в Италия, на която не беше постигнато съгласие между САЩ и останалите държави за обща позиция в подкрепа на Парижкото споразумение на климата.
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна