20 Август, 2026

Методи Лалов: По случая с Кожухаров е подавана неправилна информация към министъра на вътрешните работи

Методи Лалов, снимка: архив

При разглеждането на мерките за неотклонение на обвиняемите не са изгледани клиповете, които са приобщени.

"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината."
Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов, който пое защитата на непълнолетн участник в побоя, при който пострада старши комисар Николай Кожухаров, директор на Областната дирекция на МВР в Русе.

По случая са задържани четирима младежи  - трима на 19 години и един на 15.

Адвокат Лалов коментира също и въпроса доколко може да се очаква безпристрастен процес:

"Това ще бъде много трудно. Рядко виждаме кмет, областен управител, полиция и прокуратура да излизат да говорят. Рядко виждаме и толкова версии." 

"Очевидно по случая е подавана неправилна информация към министъра на вътрешните работи", смята той. 

"Полицаите са били първите на място, които са извършили проверка. Става въпрос за погрешна информация на МВР.  Дали тенденциозна, дали некадърна, дали внущаваща нарочно, за да прикрият Кожухаров или някой друг от нещо, можем да задаваме само въпроси." - смята адвокатът. 

"Но няма основания при едно сбиване и установени на място участници в него, те да бъдат освободени. Няма основания и тежко пострадал да си отиде вкъщи." - коментира той.

Лалов каза още, че на младежите са взети проби за алкохол и наркотици, но не и на Кожухаров и съседа му. 

При разглеждането на мерките за неотклонение на обвиняемите не са изгледани клиповете, които са приобщени, отбеляза той.

"Те обаче се цитират от съдията. Тя се позовава на направени експертизи на тези клипове." -допълва юристът.

"Искам в Апелативен съд-Велико Търново да се изгледат клиповете. Има правни основания." - отбеляза той. 

Мерките за неотклонение се взимат, за да се попречи на един обвиняем да се укрие, или да не извърши престъпление, обясни адвокат Лалов.

"Съдията си е позволила да каже, че налага тази мярка, защото трябва да се даде сигнал към обществото, че така не може. Такова смесване е абсолютно недопустимо и е израз или на тежка некомпетентност на съдия Милена Пейчева, или на зависимост, или на страх, или на фашизъм. " - твърди адвокатът.

"Митов си позволи да каже: "Ще искаме най-тежки присъди". Ти може да искаш да работи МВР, но съдът съди." - каза още защитникът на непълнолетния обвиняем.  

Иззет е телефон на един от участниците в сбиването, посочи още той.

"Едно е да изземете телефон на участник в престъпление, което касае престъпни групи, наркотици, за да видите контакти и да разкриете схема, друго е при такъв инцидент със сбиване. Ненужно е иззет." - смята Лалов.. 

Сподели:
Нападението над непалци в Пловдив: Прокуратурата иска арест за 18-годишния Теодор, който е пуснат под гаранция

Нападението над непалци в Пловдив: Прокуратурата иска арест за 18-годишния Теодор, който е пуснат под гаранция

Преди седмица Районият съд го освободи срещу гаранция от 700 евро, по-късно той беше арестуван при спецакцията срещу неонацистки клуб

Бивш полицай е задържан за убийството в Съединение - разчленил тялото на жертвата, за да го скрие

Бивш полицай е задържан за убийството в Съединение - разчленил тялото на жертвата, за да го скрие

Предстои внасяне на искане за налагане на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“

Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори

Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори

Според правилата за избор на членове на ВСС от парламентарната квота от 1 до 21 август всяко физическо или юридическо лице, институция или организация, може да предложи кандидатури на депутатит

Коментари (0)