22 Декември, 2025

Мей призова наследника си да се изправи срещу Путин

Мей призова наследника си да се изправи срещу Путин

Тереза Мей

Тереза Мей предприе драматична атака срещу президента Владимир Путин в последната си голяма реч като премиер, като заяви, че руският лидер е „популист“, който разпространява „цинични лъжи“, пише евроскептичното британско издание The Daily Express, информира Фокус.

В пространна реч в Чатъм Хаус, напускащият лидер на торите се оплака от разпространението на популистките движения в Европа и извън нея. Тя твърди, че поляризиращите движения запълват вакуума от недоволството срещу левите в светлината на глобалната финансова криза и възхода на глобализация и технологичните иновации.

Британският премиер, който в продължение на месеци прави огромни усилия за приключване на сделката с ЕС, каза пред аудититорията си: „Все повече и повече работещи се чувстват притеснени, дали те и техните деца и внуци ще имат способностите и възможностите да се справят. И въпреки че проблемите се увеличаваха и преди финансовата криза, това събитие донесе години на трудности, които тепърва започват. Популистките движения използваха възможността да капитализират от този вакуум. Те възприеха политиката на разделение, идентифициране на враговете, които обвиняват за проблемите ни и предлагат на пръв поглед лесни отговори. По този начин те представят политика на поляризация, която гледа на света през призмата „ние и те“ – печеливши и губещи. Който разглежда компромиса и сътрудничеството чрез международни институции като признаци на слабост, а не на сила. Президентът Путин изрази това ясно в навечерието на срещата на Г-20 в Япония, когато заяви, че либералните идеи са остарели, защото „са влезли в конфликт с интересите на огромното мнозинство от населението. Това е цинична лъжа. Никой, който сравнява качеството на живота или икономическия успех на либералните демокрации като Великобритания, Франция и Германия с Руската Федерация, няма да заключи, че нашата система е остаряла. Но фактът, че той се чувства окуражен, за да произнесе това днес, показва предизвикателството, пред което сме изправени, когато се стремим да защитаваме нашите ценности“.
Сподели:

Коментари (0)

Дания привиква посланика на САЩ заради назначаване на американски пратеник в Гренландия

Дания привиква посланика на САЩ заради назначаване на американски пратеник в Гренландия

„Аз съм дълбоко възмутен от назначението на подобен специален пратеник, както и от изявленията на Доналд Тръмп, които намирам за напълно неприемливи“, заяви външният министър на Дания Ларс Локе Расмусен

Руски удар причини пожар в пристанище в Одеска област, повреден е и енергиен обект

Руски удар причини пожар в пристанище в Одеска област, повреден е и енергиен обект

В нощта срещу 22 декември Русия е атакувала критична инфраструктура в Одеса и областта с дронове. 30-годишен мъж е ранен.

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.