25 Февруари, 2026

Международен експерт: Китай се готви за голяма война

Международен експерт: Китай се готви за голяма война

Руслан Осипенко

Русия играе многостранна роля за Пекин. Това включва тилова база, база за суровини, сухопътни доставки на стоки в случай на война и енергийни ресурси. Това каза дипломатът и експерт по международни въпроси Руслан Осипенко в ефира на телевизия FREEДОМ, цитиран от Факти.бг.

„Ако има война, проливите, през които сега минава 80% от вноса, ще бъдат блокирани, например, от американския или съюзническия флот. Затова Китай се готви за голяма война. Вижте подписаните договори. Пекин подписа споразумения за доставка на петрол, например по суша, от Иран, Ирак, Саудитска Арабия, Русия, тоест диверсифицира доставките по суша, за да има доставки от повече от една държава в тила. Защото е много лесно да прекъснеш доставките от едната страна, но ако имаш 5-7 източника на доставки, е много трудно да ги прекъснеш едновременно“, каза експертът.

А Русия, уточни дипломатът, която няма да стане прозападна, играе ролята на надежден доставчик. Москва също така намалява потенциала на Запада, отклонявайки вниманието на западните страни от самия Китай. Следователно в този момент Китай има възможност да възстанови своите икономически ресурси, да реши вътрешни политически проблеми и т.н.


Светът е разделен на два лагера и сега войната е многополюсна, протича на много нива: икономическа, политическа, информационна, на бойното поле. Коментирайки доставките на оръжия от Северна Корея за Руската федерация, Осипенко обясни, че Пхенян не взема такива решения сам, страната е прокси на Китай.
Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на „Продължаваме промяната" по повод протеста, който се организира довечера

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

Две семейства в киевска многоетажна сграда описват моментите след като удар от дрон превръща сградата им в огнена стихия – и как овладяната емоция и бързата мисъл са им помогнали да оцелеят

 В Иран арестуваха шефа на японската телевизия NHK

В Иран арестуваха шефа на японската телевизия NHK

Шиносуке Кавашима и че е бил прехвърлен в прочутия затвор „Евин“. Правителственият говорител Масанао Озаки съобщи, че японски гражданин е бил задържан на 20 януари.