„Ако бившият премиер Никола Груевски се появи в (Северна) Македония, ще бъде изпратен в затвора да изтърпи наказанието си, тъй като срещу него има влязла в сила присъда." - заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски.
„Органите на реда ще го задържат и ще го изпратят да изтърпи наказание лишаване от свобода съгласно окончателното съдебно решение. Това е правителство, за което всички закони важат и то е длъжно да ги спазва, а след това всяко лице, включително и споменатото, може да упражни правата си, да подава жалби, възражения и така нататък. Дали ще се появи и кога ще се появи, аз не бих могъл да кажа.“ - добави той.
Припомняме, бъдещият унгарски премиер Петер Мадяр определи Груевски като международен престъпник, който няма място в Унгария.
Груевски, който бе премиер от август 2006 до средата на януари 2016 г., бе осъден на две години затвор през септември 2018 г. Дни преди ареста си, на 12 ноември 2018 г., с помощта на унгарската полиция той напусна нелегално Северна Македония през Албания, Черна гора и Сърбия. По съкратена процедура Виктор Орбан даде убежище на Груевски още през ноември.
Груевски и бившият президент Георге Иванов са изпълнители на проекта за „антиквизацията на Македония“, който постави началото на международната изолация на страната и трайно блокира нейната евроинтеграция. Именно Груевски посочи сегашния премиер в Скопие за свой наследник начело на ВМРО-ДПМНЕ. /БГНЕС


Коментари (0)