16 Декември, 2025

Мицкоски за доклада на ЕП: България иска да унищожи нацията ни, блокира Македония още от 1990 г.

Мицкоски за доклада на ЕП: България иска да унищожи нацията ни, блокира Македония още от 1990 г.

Християн Мицкоски, снимка: EPA/BGNES

"Ние сме на правилната страна на историята и видяхме, че България знае как да „унищожи“ тази страна. Тази борба нито започва, нито свършва днес."

"България блокира Македония по европейския ѝ път. Тази блокада нито започна днес, нито ще завърши днес. Тя започна още от 1990 г. (1992 г. - б. р.), когато България направи жест и ни призна като държава, но не и македонските език и народ."

Това заяви премиерът на Северна Македония по повод доклада на Европейския парламент, от който беше заличено споменаването на македонски език и македожнска идентичност.

„Политиците ни още тогава трябваше да видят, че България има съвсем различна цел и скрити намерения. Дали тезата, че времето работи за нас, е правилна – историята ще покаже. Факт е, че днес България работеше срещу нас.“ - твърди той.

"С дипломатическа активност започнахме дейности, които да допринесат за намирането на дългосрочно решение на нашия проблем. Нямахме амбиции или фалшива надежда, че ще успеем. Знаем ситуацията в Съюза, търговията със съдби. Не сме наивни, всичко ни беше напълно ясно. Никой не беше сигурен, че всичко ще се реши сега и днес. Затова споменавам признаването на държавата през деветдесетте години от България като неин пръв съсед. Това е свързано с нейните действия от края на XIX и XX век. Ясно ни е, че те имат ясен дневен ред и план и че искат да унищожат македонската нация и идентичност.“ - продължи Мицкоски.

Той смята, че сега Европа може да види пред какви предизвикателства е изправена Северна Македония.

„Най-накрая светът трябва да види с какви предизвикателства и несправедливости сме изправени като народ през XXI век. Това е нашият Крушевски манифест, с който най-накрая трябва да се мобилизираме и да организираме всички приятели и съюзници, защото това е борба за основни човешки права и ценности. Ние сме на правилната страна на историята и видяхме, че България знае как да „унищожи“ тази страна. Тази борба нито започва, нито свършва днес. Македония, всичките ѝ перипетии, колкото и трагични да са, имат успешен аспект. Истината излезе наяве пред Европа.“ - заяви още премиерът на Северна Македония.

„Не искам никой никога да ми казва, че българското малцинство е проблем. Тези няколкостотин души, независимо дали са в Конституцията или не, изобщо не са проблем. Можем да ги внесем утре. Същността е по-дълбока и това се видя със стъпките, които нашият съсед предприе. Но ще се помни векове, че докладът мина в Комисията по външна политика на Европейския парламент (AFET) и беше на масата, преди да бъде приета тази срамна поправка – за първи път в независима Македония. Какво ли не направи Македония от 1990 г. до днес, какви ли не отстъпки, какви ли не унижения. Вместо да ни подадат ръка и да покажат съчувствие, ние изпадаме в нови кризи с нови искания към нас. Вълците чакаха лидери, които бяха корумпирани, да се отказват от народа си, от езика си. Най-големият проблем с униженията е, че те се основаваха на корумпирани политици и безотговорни лидери.“ - допълни Мицкоски.

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ благодари на „приятелите си от Европейския съюз, които вярват в ценностите на това да си част от ЕС“.

„Благодаря на приятелите от ЕС, които ни помогнаха и ни помагат, които все още вярват в нашите ценности като част от европейското семейство. Няма да ви разочароваме. Ще се опитаме да доближим страната до ЕС, защото членството на моята родина в ЕС не е просто цел – то е необходимост. Борбата е и ще бъде трудна, но аз съм готов. Ние сме малка държава, но с голямо сърце. Не ме интересува никаква политическа кариера – няма нищо по-важно от македонските интереси. Няма да позволим да се случи ново предателство и да се отклоним от македонските интереси, и това е обет, който ВМРО има в своя код. Уважаваме нашите съседи, но без те да ни уважават – нищо няма да постигнат. Това е ключовата грешка на нашия източен съсед. Когато започнат да ни уважават, тогава ще ни бъдат най-близък и най-добър приятел. Дотогава ще говорим с тях на езика на аргументите.“ - завърши Християн Мицкоски. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (1)

  • 16:54, 9 Юли, 2025

    И на земля и на неба за македонац место нема !!!

    Отговор
Знамена на „Ислямска държава“ са открити в колата на атентаторите от Бонди

Знамена на „Ислямска държава“ са открити в колата на атентаторите от Бонди

Превозното средство, намерено близо до плажа в Сидни, е регистрирано на името на единия от убийците.

Силни взривове в Одеса - дронове атакуват града

Силни взривове в Одеса - дронове атакуват града

Тревога е обявена в цяла Одеска област,  сирените са задействани в 03:29 часа.

Желязков ще участва в срещата на върха на държавите от Източния фланг на НАТО

Желязков ще участва в срещата на върха на държавите от Източния фланг на НАТО

Домакин е премиерът на Финландия Петери Орпо. Ще участват лидери от България, Швеция, Естония, Латвия, Полша, Румъния и Литва.