Инициативата дошла от председателя на Европейския съвет Антонио Коща и македонската страна веднага я е приела, добавяйки, че според първоначалните очаквания в Хага България е трябвало да бъде представлявана от президента Румен Радев, а не от Росен Желязков
Премиерът на Северна Македония Христиан Мицкоски призова за среща между президента Гордана Силяновска-Давкова и българския премиер Росен Желязков в кулоарите на срещата на НАТО в Хага.
Мицкоски каза, че инициативата за среща между България и Северна Македония в Хага е дошла от председателя на Европейския съвет Антонио Коща и македонската страна веднага я е приела, добавяйки, че според първоначалните очаквания в Хага България е трябвало да бъде представлявана от президента Румен Радев, а не от премиера Росен Желязков.
"Председателят на Европейския съвет изпрати предложение, което ние веднага приехме, двамата президенти да седнат, с посредничеството на ЕС, по време на събитие, на което и двете страни сме равнопоставени. Имаше идея генералният секретар (на НАТО) Марк Рюте и представители на американската администрация да присъстват на тази среща и да обсъдят аргументите", заяви Мицкоски и продължи:
"Сега виждаме една демонстрация, може би така функционира българският политически елит. Министър-председателят (Желязков) присъстваше на срещата на върха във Вашингтон, където бях и аз. Логично е президентът и премиерът да се редуват, поне такава е практиката, затова тази година президентът Силяновска е там и беше логично България да изпрати президента. В последния момент беше изпратен премиерът."
Мицкоски настоява, че ако има някаква инициатива за среща на ниво президент-премиер (Силяновска и Желязков), тя трябва да бъде приета.
"Трябва да бъдем проактивни и да покажем, че няколкостотин наши граждани, които казват, че българският е техният роден език, не са проблемът, а че има много по-голям проблем. Това е десетилетна политика, това е стратегия, която е писана, изговорена, внимателно създадена", каза още председателят на ВМРО-ДПМНЕ.
Мицкоски заяви вчера, 11 юни, че същността на проблема е опитът за „инженеринг за създаване на нова македонска нация, който е резултат от решение на Коминтерна след 1945 г." | БГНЕС
Още от България
Премиерът представя България на срещата на върха на НАТО в Анкара
В понеделник, преди срещата на върха на Алианса, Румен Радев и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган договориха подписване на споразумение за замразяване на договора между „Булгаргаз“ и турската държавна компания „Боташ“
Керемедчиев: Турция е склонна на отстъпки за "Боташ", тя търси партньорство и близост с България
Съобщенията, които излизат за концесиониране на голяма част от нашата пътна инфраструктура, колкото и това да е закъсняло, в крайна сметка ще се случи, смята международният анализатор
Скандалният законопроект за държавния бюджет влиза днес на първо четене в Комисията по бюджет и финанси в НС
Законопроектът не предвижда увеличаване на възнаграждения чрез автоматични механизми, но сред заложените мерки са увеличаване на акцизните ставки върху тютюневите изделия и увеличение на приходите от облагането на хазарта