2 Май, 2026

Мицотакис: Няма да пуснем Турция в SAFE, докато тя поддържа casus belli и оспорва гръцкия суверенитет

Мицотакис: Няма да пуснем Турция в SAFE, докато тя поддържа casus belli и оспорва гръцкия суверенитет

Снимка: ЕПА/БГНЕС

SAFE е първият стълб от инициативата ReArm Europe на Европейската комисия, създадена с цел да мобилизира повече от 800 милиарда евро за разходи за отбрана в целия блок.

Гърция няма да даде съгласие за участието на Турция в инициативата на ЕС за повторно въоръжаване SAFE, докато тя поддържа casus belli и оспорва гръцкия суверенитет.

Това заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, съобщи Grek City Times. 

Говорейки на пресконференция след срещата на Европейската политическа общност в Копенхаген, Мицотакис разкри, че генералният секретар на НАТО Марк Рюте директно е поискал позицията на Гърция относно евентуалното участие на Турция в SAFE.

„Бях напълно ясен и категоричен: докато Турция поддържа casus belli и открито оспорва суверенитета на гръцките острови чрез теорията за „сивите зони“, Гърция няма да даде съгласие за нейното участие в програмата SAFE“, каза премиерът.

SAFE е първият стълб от инициативата ReArm Europe на Европейската комисия, създадена с цел да мобилизира повече от 800 милиарда евро за разходи за отбрана в целия блок. Обръщайки се към по-широките въпроси на сигурността, Мицотакис подчерта, че стратегията на Европа за отбрана трябва да обхваща както източните, така и южните граници. Той отбеляза, че този „360-градусов подход към сигурността“ вече е отразен в решенията на Европейския съвет.

Мицотакис подчерта, че Гърция ще продължи да защитава границите си независимо от европейските инициативи, като в същото време настоява за създаването на нов финансов инструмент на ЕС за финансиране на съвместни отбранителни проекти, като например противовъздушни системи и системи за борба с дронове.

По въпроса за разширяването на ЕС Мицотакис повтори опозицията на Гърция срещу замяната на консенсуса с квалифицирано мнозинство по време на ключови етапи от процеса на присъединяване.

„Гърция, както и всяка друга страна, винаги трябва да запази способността да блокира процеса, ако смята, че националните или европейските интереси са застрашени“, каза министър-председателят. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Фицо с неочаквано изявление:  Словакия подкрепя амбициите на Украйна да се присъедини към ЕС

Фицо с неочаквано изявление: Словакия подкрепя амбициите на Украйна да се присъедини към ЕС

Той потвърди, че ще се срещне с Володимир Зеленски още в понеделник в Ереван на срещата на върха на Европейската политическа общност.

Руската икономика върви към дъното

Руската икономика върви към дъното

БВП пада, а бизнесът се опитва да оцелее, съобщава CNN

Русия национализира  805 компании, най-тлъстите отиват в хора на Путин

Русия национализира 805 компании, най-тлъстите отиват в хора на Путин

През 2025 г. имущество на стойност над 4 трилиона рубли е прехвърлено на държавата след искове от прокурори, обяви на заседание