Богатството на милиардерите по света пораснало повече от два пъти за последните 10 години. Най-бързо са се увеличили средствата на технологичните милиардери, предаде АФП.
Най-голямата швейцарска банка UBS, която е сред най-големите управители на богатство в света, заяви, че броят на доларовите милиардери се е увеличил от 1757 на 2682 през последните 10 години, като през 2021 г. е достигнал своя връх с 2686 души. А общото богатство на милиардерите през последното десетилетие е нараснало със 121% до 14 трилиона долара, съобщават от финансовата институция.
Десетото издание на годишния доклад на UBS „Милиардерски амбиции“, който проследява богатството на най-богатите хора в света, установи, че през последното десетилетие милиардерите са постигнали комфортни резултати над световните капиталови пазари.
Докладът документира „нарастването и инвестирането на голямото богатство, както и как то се запазва за бъдещите поколения и се използва за постигане на положителен ефект върху обществото“, заяви Бенджамин Кавали, ръководител на отдела за стратегически клиенти в UBS global wealth management.
Между 2015 г. и 2024 г. общото богатство на милиардерите се е увеличило със 121% от 6,3 трилиона долара до 14,0 трилиона долара - докато индексът на глобалните акции MSCI AC World е нараснал със 73%.
Богатството на технологичните милиардери нараства най-бързо, следвано от това на милиардерите индустриалци. В световен мащаб богатството на технологичните милиардери се утрои от 788,9 млрд. долара през 2015 г. до 2,4 трлн. долара през 2024 г.
„В по-ранните години новите милиардери комерсиализираха електронната търговия, социалните медии и цифровите разплащания; напоследък те проектираха генеративния бум на изкуствения интелект, като същевременно развиваха киберсигурността, финтех, 3D принтирането и роботиката“, посочиха от UBS.
В доклада се констатира, че от 2020 г. насам глобалната тенденция на растеж се е забавила поради консолидацията сред китайските милиардери. От 2015 г. до 2020 г. богатството на милиардерите в световен мащаб е нараствало с 10% годишно, но от 2020 г. насам ръстът е спаднал до 1%.
Богатството на китайските милиардери се е увеличило повече от два пъти от 2015 г. до 2020 г., като е нараснало от 887,3 млрд. долара до 2,1 трлн. долара, но оттогава е спаднало до 1,8 трлн. долара.
Въпреки това богатството на северноамериканските милиардери е нараснало с 58,5% до 6,1 трилиона долара от 2020 г. насам, „водено от милиардери от индустриалния сектор и технологичния сектор“.
Същевременно милиардерите се местят по-често, като от 2020 г. насам 176 от тях са променили страната си. Популярни дестинации са Швейцария, Обединените арабски емирства, Сингапур и Съединените щати.
Наследниците и филантропските каузи на милиардерите от поколението на бейбибумърите ще наследят приблизително 6,3 трилиона долара през следващите 15 години, смятат от UBS. / БГНЕС
Още от Бизнес
Кой бърза да върне Владимир Малинов като шеф на Булгартрансгаз?
Ще предприемем мерки да спрем това скандално назначение, като го обжалваме пред Агенция по вписванията и евентуално пред Върховния административен съд
Има ли избавление от своеволията на телекомите, кой се интересува от мнението на потребителите?
В цивилизованите държави има алтернатива - т.н. MVNO (Mobile Virtual Network Operator) виртуални мобилни оператори, които оперират трафик с придобити пакети
Келог: Ако притиснем Русия с цените на петрола, може да я принудим да спре войната
„Русия печели милиарди от продажбата на петрол“, заяви пратеникът на Доналд Тръмп за мир в Украйна