Додик бе осъден на една година затвор и му бяха наложени мерки за сигурност, забраняващи му да заема поста президент на Република Сръбска за период от шест години.
Бившият президент на Република Сръбска Милорад Додик е платил 36 500 марки (BAM) на съда на Босна и Херцеговина, с което едногодишната му присъда "лишаване от свобода" бе заменена с глоба, потвърди Detektor.
На 12 август 2025 г. съдът издаде решение за замяна на присъдата, като адвокатът на Додик, Горан Бубич, представи доказателство за платената глоба.
„Представителят на осъдения представи на Съда документ за плащане на глобата в размер на 36 500 BAM, позовавайки се на решението на Съда на БиХ, което замени едногодишната присъда затвор на осъдения Милорад Додик с глоба“, се посочва в официално съобщение.
В началото на август Додик бе признат за виновен с окончателна присъда за действия, извършени в Баня Лука от 1 до 9 юли 2023 г., при които той умишлено не изпълнил решенията на Висшия представител Кристиан Шмидт, свързани с блокиране на Закона за неприложение на решенията на Конституционния съд на БиХ и Закона за изменения в Закона за публикуване на закони и други наредби на Република Сръбска.
Додик бе осъден на една година затвор и му бяха наложени мерки за сигурност, забраняващи му да заема поста президент на Република Сръбска за период от шест години.
Централната избирателна комисия обяви вчера предсрочни избори за президент на Република Сръбска, след като по-рано бе прекратен мандатът на Додик.
Изборите са насрочени за 23 ноември, съобщи BIRN. /БГНЕС
Още от Свят
Избирателната активност на парламентарните избори в Армения достигна 48,92%,
Към момента няма официални резултати от преброяването, но според всички налични данни и информацията от изборния ден води партията „Граждански договор“ на премиера Никол Пашинян
Ден 1565-ти от войната! В Санкт Петербург са поразени множество важни цели! ЕС отпуска на Киев още 40 милиарда
"Това ще помогне за увеличаване на производството на дронове, поддържането на армията и затвърждаването на процеса по поемане на стратегическата инициатива на фронта", казва руският опозиционен журналист
Кремъл потвърди: Известен руски бизнесмен е пътувал до Киев за тайни преговори за мир
Ушаков обаче отказа да разкрие името на бизнесмена, който е посетил Украйна. Ввъзможно олигархът Роман Абрамович да се е срещал с Зеленски.