18 Февруари, 2026

Президентът на Република Сръбска обеща да се бори за „сръбското малцинство” у нас

Президентът на Република Сръбска обеща да се бори за „сръбското малцинство” у нас

Милорад Додик заяви, че през този век сърбите трябва да се борят за национално обединение

„През миналия век е извършен погром над сърбите, а през това столетие сърбите трябва да проповядват национално обединение там, където е възможно, защото Сърбия и Република Сръбска имат право да се борят и да решават за техния статут", заяви Додик, цитиран от БГНЕС.

 „В обещаната Декларацията на Сърбия и Република Сръбска за съхранението на сръбската нация, която бе обсъдена неотдавна на срещата на сърбите от региона в Нови Сад, се казва, че трябва да се определи какво е важно за сръбската национална идентичност и правата на националните общности", изтъкна Додик в Баня Лука.

Според него парламентите в Белград и Баня Лука ще вземат отношение към окончателния вариант на Декларацията и това можело да стане още през ноември.

Додик отправи тежки обвинения към Словения, където „сърбите нямали статут на малцинство", към Черна гора, „където се извършва геноцид над сръбската идентичност", и към Македония, където „арестуват владиката на Сръбската православна църква".

„Към тях трябва да добавим България, Албания, Румъния и Унгария. Да видим какви са предизвикателствата пред нашата национална общност в тези държави. Всичко това трябва да бъде начертано като наша цел", каза още Додик и добави, че „хърватите в Сърбия имат много повече права отколкото сърбите в Хърватия".

На срещата е присъствал и сръбският президент Александър Вучич.

Додик е президент на една от общностите в Босна и Херцеговина. Той на няколко пъти заплаши да организира референдум за отделянето на Република Сръбска и присъединяването й към Сърбия. Политикът многократно е отричал извършването на геноцид от сръбската армия по време на войната 1992-1995г., включително и в Сребреница, Жепа и Горажде.

Сподели:

Коментари (0)

Foreign Affairs: Армията на САЩ трябва да се учи от ВСУ още сега

Foreign Affairs: Армията на САЩ трябва да се учи от ВСУ още сега

Авторите подчертават, че досега не е имало война с толкова широко и ефективно използване на спътници, автономни системи, изкуствен интелект и друго търговски достъпно оборудване.

 Зеленски: Украинският народ ще отхвърли мирно споразумение, което предвижда едностранно изтегляне на Украйна от Донбас

Зеленски: Украинският народ ще отхвърли мирно споразумение, което предвижда едностранно изтегляне на Украйна от Донбас

„Русия трябва да изтегли своите войски на същото разстояние – това са условията за изтегляне на ВСУ", заяви той

 "Логистични затруднения" отложиха  явяване на Мадуро пред съда

"Логистични затруднения" отложиха явяване на Мадуро пред съда

При първата си поява в съда на 5 януари, два дни след задържането му при военна операция на САЩ във Венецуела, 63-годишният бивши диктатор заяви, че е невинен