28 Август, 2026

Министър Богданов: Рокадите в ДКК бяха необходими, тя е управлявана неефективно

Министър Богданов: Рокадите в ДКК бяха необходими, тя е управлявана неефективно
Богдан Богданов, снимка: БГНЕС

Необходима е смяна на ръководството на Държавната консолидационна компания и вчера много ясно го казах представяйки новия екип на ДКК. Има дейности в министерството, които имат по-малко нужда от политика и повече експертиза. Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Богдан Богданов.

По думите му, такива са управленията на публичните предприятия, търговските предприятия към министерството, с които реално обществото е запознато с тях.

"Промяната на едни хора с други не решава проблема. Но е необходима тогава, когато виждаме, че има неефективно управление. Екипът, който беше в ДКК до миналата седмица, в крайна сметка лично аз смятам, че не си е свършил работата за година и малко повече, откакто е бил назначен от тогавашния служебен министър Никола Стоянов", уточни Богданов.

Според него, втора поредна година ДКК няма годишен финансов отчет, подаден в срок, което е нарушение на закона.

"Когато са минали близо 18 месеца след края на периода - това е юни 2022 г., когато е трябвало да се подадат отчетите за 2021 г., и близо две години нямаме годишен финансов отчет. Имало е някаква реакция от страна на министерството, подаден е един отчет, който е с особено становище от страна на одитор, той не е приет, върнат е. Същевременно в момента тези отчети не са подадени и не са публикувани, което е в нарушение на закона", поясни министърът.

Друг проблем е ефективността на управлението на компанията.

"Искаме да имаме някаква предвидимост, не само към ДКК, която е "шапката" на едни 10 други дружества, активни в момента, но трябва да знаем какви са целите на тези дружества, каква е бизнес програмата, какви са критериите, по които оценяваме тяхната ефективност. Самото ДКК няма бизнес програма", обясни още Богдан Богданов.
Сподели:
Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ

Курсът на еврото остава стабилен

Курсът на еврото остава стабилен

Единната валута се търгува за 1,65 долара или с минимално отстъпление от 0,01 на сто

Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар

Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар

На 24 август министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт обяви нова инициатива за разширяване на санкциите срещу Иран, включително чрез вторични санкции, насочени към държави и компании, търгуващи с Техеран

Коментари (0)