9 Август, 2026

Министър Караниколов: Битката за "Фолксваген" продължава, страната ни превъзхожда Турция

Министър Караниколов: Битката за "Фолксваген" продължава, страната ни превъзхожда Турция
Емил Караниколов

По думите му къде ще се строи новия завод на германския концерн ще бъде взето през септември

България продължава да е в състезанието за строежа на завода на автомобилния гигант ''Фолксваген''. Това заяви в "България он Еър" министърът на икономиката Емил Караниколов. Според него страната ни превъзхожда Турция по доста показатели.

Караниколов обясни, че инвестицията на германския концерн ще е за 1,4 милиарда евро, като ще се отворят между 4 и 5 хиляди работни места. Той допълни, че решението къде ще бъде построен завода ще бъде взето през септември.

,,Един от представителите на Борда на ''Фолксваген'' каза, че все още не е взето окончателното решение къде ще е завода на компанията. България продължава да е в състезанието. Превъзхождаме Турция с членството ни в ЕС, по-ниските оперативни разходи, висококвалифицираната работна ръка и локациите, които предлагаме'' посочи министърът.

Караниколов коментира и епидемията от африканска чума по свинете, която удари България. Според него, ако не бъде спряна болестта, ситуацията може да стане критична.

,,Епидемията по свинете е изключително сериозна и се разраства бързо. Трябва първо да я спрем и след това да търсим причини и виновни. Проблемът е дали ще бъдем в карантина в периода за износ и дали ще фалират свинефермите. Ако не спрем епидемията ситуацията може да стане критична'', разясни той
Сподели:
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Цената на петрола отново тръгна нагоре заради напрегната ситуация в Близкия изток

Коментари (0)