7 Юни, 2026

Министър Кирилов уволни шефа на РЗИ-Велико Търново

Силви Кирилов, снимка: БГНЕС

Проверка на Инспектората на МЗ установи пропуски в организацията на работа на местната структура, включително непълнота при анализа и обратната връзка към гражданите по подадени сигнали, отсъствие на план за действие и алгоритъм, както и недостатъчна координация с контролните органи

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов освободи директора на РЗИ - Велико Търново д-р Евгения Недева. Решението е продиктувано от необходимостта за засилване на междуведомствената координация и подобряване на оперативното взаимодействие между институциите по темата за качеството на атмосферния въздух и въздействието му върху здравето на населението.

Проверка на Инспектората на МЗ установи пропуски в организацията на работа на РЗИ - Велико Търново, включително непълнота при анализа и обратната връзка към гражданите по подадени сигнали, отсъствие на план за действие и алгоритъм, както и недостатъчна координация с контролните органи.

За временно изпълняващ длъжността е назначена досегашният заместник-директор д-р Красимира Петрова. Основен приоритет за МЗ остава защитата на общественото здраве и обективната експертна оценка на случая, при спазване на законовите правомощия на всяка институция и с повишена информираност към гражданите.

Заради мръсен въздух: Голямо предприятие във Велико Търново може да остане без разрешително за работа

Преди дни министър Кирилов каза, че ако има факти и обстоятелства, ще поиска оставката на директора на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново. На 15 октомври председателят на парламентарната комисия по здравеопазването проф. Костадин Ангелов поска оставката на директора на институцията – Евгения Недева, както и тази на Цветелин Иванов, който е директор на "Контролна и превантивна дейност“ в РИОСВ – Велико Търново заради замърсяването на въздуха в града в резултат на работата на местно предприятие.

Министърът разпореди и извънредни действия и проучване на всички факти и обстоятелства, свързани с качеството на атмосферния въздух в града. Това съобщиха на сайта си от ресорното министерство.

Със заповед от 4 ноември 2025 г. е създадена междуведомствена работна група с участие на експерти от Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите, Националния център по обществено здраве и анализи, Регионалната здравна инспекция, Регионалната инспекция по околна среда и водите, Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“ и др. Първото заседание ще бъде на 10 ноември 2025 г.

Задачата на работната група е да извърши цялостна оценка на здравния риск, да организира съвместно епидемиологично проучване за връзката между замърсяването на въздуха и здравето на населението и да предложи конкретни мерки с ясни отговорности и срокове. От всички компетентни институции са изискани наличните данни и документи, включително резултати от измервания на атмосферния въздух, анализи на заболяванията и информация, свързана с дейността на предприятието „Кроношпан - България“.

Сподели:
Борис Бонев: 6 квартала на София да бъдат напълно барикадирани,  МВР да проверява всеки със скъп автомобил

Борис Бонев: 6 квартала на София да бъдат напълно барикадирани, МВР да проверява всеки със скъп автомобил

"Всички тези хора от гонките са известни. Те карат скъпи коли, много често са сътрудници или информатори на полицията, занимават се с престъпления, с наркотици", каза той

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Прокурор Кънев посочи, че в автобуса е имало и малки деца, които се връщат от училище и ако не са били пожарникарите, „днес щяхме да говорим само за жертви".

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове

Коментари (0)