25 Февруари, 2026

Министър на Орешарски купува ТЕЦ "Варна"

Министър на Орешарски купува ТЕЦ "Варна"

Данаил Папазов

Купувачът "Сигда" ООД, чийто собственик е Данаил Папазов, е предложил оферта, оценена като най-добра

Чешката държавна компания ЧЕЗ (CEZ) продава ТЕЦ "Варна". Това се вижда от съобщение на самото дружество на интернет страницата му.

Казва се още, че купувач е "Сигда" ООД, чиято оферта е била оценена като най-добра. Справка в Търговския регистър показва, че дружеството е собственост на Данаил Папазов, който беше министър на транспорта в кабинета "Орешарски", в което той е съдружник с дъщеря си Ивелина Папазова, а синът му Станислав Папазов е съуправител, посочва "Дневник".

ЧЕЗ посочва, че ТЕЦ-ът разполага с 1260 мегавата инсталирана мощност и е временно затворен от началото на 2015 г.

Чешкото дружество посочва още, че сделката трябва да бъде одобрена от Комисията за защита на конкуренцията. Цената не се посочва.

В края на януари чешката компания официално обяви, че търси купувач на бизнеса си в България, който основно включва електроразпределението в Западна България. До момента няма данни да е избран купувач. От съобщение на компанията по-рано се разбра, че продажбата няма да е на всяка цена.
Сподели:

Коментари (0)

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Сред новите мерки е замразяване на активите на държавния руски оператор на петролопроводи „Транснефт“, предпиема действия и срещу т.нар. „тъмна мрежа от незаконни търговци на петрол“, като санкционира един от най-големите оператори на сенчест флот, превозващ петрол

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

След еуфорията около рекордните върхове биткойн загуби над 50% от стойността си, като падна под 63 000 долара на фона на геополитическо напрежение, митническа несигурност и отлив от рискови активи

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

По последния доклад на UBS, по отношение на медианното богатство България е на 27-о място, като след нея остават Чехия, Румъния, Полша и Турция