12 Март, 2026

Министър Дилов за еврото: Всички сектори имат полза, покупателната способност на хората ще се повиши

Министър Дилов за еврото: Всички сектори имат полза, покупателната способност на хората ще се повиши

Петър Дилов, снимка: БГНЕС

"195 милиона евро на година би спестила България, ако се беше присъединила по-рано в еврозоната. Колкото по-рано се присъединим, толкова по-добре."

Положителният конвергентен доклад ще се отрази положително на жизнения стандарт на хората, на бизнес средата, както и на държавата", заяви пред БНТ министърът на икономиката Петър Дилов.

Според него всички сектори ще имат ползи от приемането на еврото, а покупателната способност на хората ще се повиши.

Петър Дилов допълни, че контролните органи вече следят за необосновано повишаване на цените.

"195 милиона евро на година би спестила България, ако се беше присъединила по-рано в еврозоната. Колкото по-рано се присъединим, толкова по-добре. Малкият и средният бизнес са напълно подготвени и те много ясно осъзнават ползите от присъединяването на държавата в еврозоната. Те са едни от най-печелившите. На тях успяваме да им спестим близо 1 милиард лева разходи за превалутиране." - посочи икономическият министър.

Той подчерта, че се спекулира по темата с Хърватия, че присъединяването към еврозоната е довело до нарастване на инфлацията, което тотално не е вярно.

"Как може да се каже, че Брюксел щял да ни прави бюджета - тотални измислици", каза още министър Петър Дилов.

Сподели:

Коментари (0)

Илияна Йотова: Щетите от сивата икономика понасят всички

Илияна Йотова: Щетите от сивата икономика понасят всички

Държавният глава посочи, че икономиката в сивия сектор е свързана с различни негативни прояви и тенденции като фискални злоупотреби и пране на пари

КТ Подкрепа: Действителната цел на протеста в сектора на съобщенията може да е различна от обявената

КТ Подкрепа: Действителната цел на протеста в сектора на съобщенията може да е различна от обявената

"Меко казано неразбираемо остава за нас предложението, като лайтмотив за протест увеличение с 5 %, предвид факта, че преди по-малко от месец, на редовен ССС, всички синдикати, страни по КТД, се договорихме и се подписахме за това"

Експерт: Компенсациите за горивата са популизъм, нека да поискаме мораториум върху въглеродните квоти в ЕС

Експерт: Компенсациите за горивата са популизъм, нека да поискаме мораториум върху въглеродните квоти в ЕС

"Да гасите инфлация с държавни пари е все едно да гасите огън с бензин"