7 Декември, 2025

Министър Петкова: Елиминираме ефекта на кабинетите по модела „Радев”

Министър Петкова: Елиминираме ефекта на кабинетите по модела „Радев”

снимка: БГНЕС

България покри критерия за инфлацията за март, с бюджета дадохме възможност за ръст на доходите, няма основание за притеснения

Имаме една основна стратегическа цел - членството в еврозоната. Положихме неимоверни усилия да предложим Закон за бюджета, който да отговаря на Маастхритските критерии. Направихме невероятни усилия и да спасим парите по ПВУ, който беше потъпкан. Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев”. Това каза финансовият министър Теменужка Петкова пред журналисти, цитирана от Нова ТВ

„С бюджета дадохме възможност за ръст на доходите. Основната ни задача е да създадем максимално добри условия за бизнеса. Всеки, който се опитва да пречи за постигане на стратегическите цели на страната, трябва да понесе отговорността си. България покри критерия за инфлацията за месец март, няма основания за притеснения относно становището за приемането ни в еврозоната”, заяви Петкова.

Тя коментира и думите на президента Радев, че „няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”. Според него най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин.

„Президентът Радев отдавна участва в политическия живот, а сега иска да влезе в ролята на лидер на опозицията, защото застъпва нейните тези. България има нужда от стабилизация на публичните финанси на страната, защото след модела „Радев” имахме дупка в бюджета от 18 млрд. и сключен договор с „Боташ”. Президентът дължи отговор за този контракт, защото заради него 1,05 млн. лева всеки ден отиват към Турция. Освен това „Булгаргаз” е пред фалит. При модела „Радев” не беше направена никаква инфраструктура. Силно притеснена съм от това, което ни беше завещано в енергетиката, публичните финанси са управлявани неразумно”, коментира Петкова.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”