28 Август, 2026

Министър Петкова обсъди с експерти от САЩ бъдещето на ТЕЦ-овете у нас

Министър Петкова обсъди с експерти от САЩ бъдещето на ТЕЦ-овете у нас
снимка: пресцентър на енергетиката

В рамките на Стратегическия диалог на високо равнище – форум за консултации и сътрудничество по глобални, регионални и двустранни въпроси от взаимен интерес за Република България и Съединените американски щати министър Теменужка Петкова се срещна с представители на Департамента по енергетика на САЩ. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на енергетиката. 

В срещата участваха Н. Пр. посланик Херо Мустафа, заместник-асистент секретарят по управление на чисти въглища и въглерод към организацията "Енергия от изкопаеми горива" към Департамента по енергетика на САЩ Лоу Хъркман, Анджелос Кокинос, д-р Джеймс Адамс от Държавния департамент на САЩ.

Обсъдена бе възможността за сътрудничество по отношение на запазване капацитета на въглищните централи в България, използвайки опита и разработените технологии в САЩ.

По думите на министър Петкова те осигуряват над 46% от производството на електроенергия за страната. Значителни са разходите на централите за закупуване на емисии през последните години, което оказва влияние върху цената на произвежданата от тях електроенергия. Отбелязано бе, че държавната ТЕЦ "Марица изток 2" инвестира над 1.2 млрд. лв. в пречиствателни съоръжения.

От Департамента по енергетика на САЩ представиха информация за изследвания и развитие на енергийни системи на основата на въглища, както и за улавяне и съхранение на въглерод. Двете страни се обединиха около възможността за сътрудничество с цел запазване работата на топлоелектрическите централи в България.

 
Сподели:
Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ

Курсът на еврото остава стабилен

Курсът на еврото остава стабилен

Единната валута се търгува за 1,65 долара или с минимално отстъпление от 0,01 на сто

Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар

Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар

На 24 август министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт обяви нова инициатива за разширяване на санкциите срещу Иран, включително чрез вторични санкции, насочени към държави и компании, търгуващи с Техеран

Коментари (0)