5 Февруари, 2026

Министър Петкова запозна Държавния департамент на САЩ с българските енергийни проекти

Министър Петкова запозна Държавния департамент на САЩ с българските енергийни проекти

снимка: пресцентър на Министерство на енергетиката

Разговорът се е състоял със Сандра Удкирк по време на форум в Баку, Азербайджан

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова запозна заместник помощник-секретаря в Бюрото за международни енергийни въпроси към Държавния департамент на САЩ Сандра Удкирк с активната работа на правителството за осигуряване диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за страната и региона, съобщи пресцентърът на министерството. Разговорите са се състояли в рамките на петото заседание на Консултативния съвет за изграждане на Южния газов коридор, който се провежда в гр. Баку, Азербайджан.

Обсъден е бил напредъкът по реализация на междусистемната връзка Гърция-България. Въпросът със структурата и източниците за финансиране на проекта е решен изцяло, информирала Петкова.

Тя припомнила, че е осигурена държавна гаранция за проекта в размер на 110 млн. евро, както и допълнителен грант от 39 млн. евро от европейските структурни и инвестиционни фондове.

Към настоящия момент проектът е в решителната си фаза, очаква се до края на месец април да приключат обществените поръчки за избор на инженер-консултант, за доставчик на тръби и за строителство. Непосредствено след това ще бъде даден старт на строителството на газопровода.

Плановете са интерконекторът да бъде въведен в експлоатация към 2020 г. в синергия с проекта ТАП, каза енергийният министър.

Сандра Удкирк е декларира подкрепата на САЩ за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. "За България и Европа е от ключово значение да диверсифицират източниците и маршрутите си на природен газ и вашата страна има изключително важна роля в тази верига", подчерта тя.

Намерението на българското правителство да участва като акционер в изграждането на терминала за втечнен природен газ край Александруполис също получи подкрепа от САЩ, се казва в съобщението. Двете страни се съгласили, че това е ключово условие за осигуряване на втечнен газ и от по-далечни дестинации, като САЩ, Катар, Алжир и др. Сандра Удкирк оцени високо фокуса на целия Европейски съюз върху търговията с втечнен природен газ, който се наблюдава през последната година.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

В продължение на месеци САЩ и техните търговски партньори работят за такъв вид сътрудничество, за да отбият глобалните си вериги за доставки от Китай

Важно за данъчните ни декларации след въвеждане на еврото

Важно за данъчните ни декларации след въвеждане на еврото

Доходите от миналата година се обявяват в левове, а данъкът върху тях се плаща в евро безкасово – с банкова карта онлайн или през ПОС терминал в офис на приходната агенция

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Москва преговаря с Кабул за внос на работна ръка на фона на остър кадрови дефицит и задълбочаващо се икономическо сближаване с режима на талибаните