"МОН ще възстановява обучението в клас на локален принцип", това заяви пред Нова ТВ министърът на образованието Красимир Вълчев и допълни, че гимназиите в "червените зони" засега е добре да останат да се обучават в електронна среда.
"Ситуацията е ескалираща и тя трябва да се пресече. Решението учениците да минат онлайн за 14 дни беше на Министерство на здравеопазването. Търсим формулата между правото на здраве, това да пресечем заразата и от друга страна да продължим да живеем, учим работим", каза министър Вълчев.
Той отново сподели мнението си, че училищата трябва да затварят последни или поне да не са от първите. "Най-лесно е да затворим училищата, защото няма видими загуби днес, но социално-икономическите загуби са много по-големи. Не съм най-големият специалист в това, но информацията, която е минала през мен, показва, че в момента училищата ни са най-големите огнища на зарата", допълни той.
"Проведохме разговор с министър-председателя Бойко Борисов, той самият настоява за локален подход, което е в съответствие и с нашето желание, което означава, че след 11 ноември ще има продължение на обучението в електронна среда само в някои области, в зависимост от епидемичната ситуация. Това ще бъде решено най-късно по-следващата седмица, но ще се опитаме още следващата седмица да решим. Тоест ако има удължаване, то ще е локално. Ситуацията за момента в София е най-тревожна, имаме най-много карантирани. Там, където имаме повече заразени, се променят и настроенията. Все пак най-голям ефект може да има, ако се спазват мерките", посочи министърът.
Според образователния министър за учениците и продължаването на обучението им онлайн трябва да се подхожда диференцирано. "По мое лично мнение тези от учениците в гимназиален етап, които са в т.нар "червена зона", трябва да останат известно време на обучение в електронна среда. Последно трябва да преминават тези от началния етап, защото там загубите са най-големи", посочи Вълчев.
Учителите обаче все по-често искат да излизат в отпуск и да преподават онлайн, поясни министърът. "Колегите са уплашени. Не може да пренебрегнем факта, че вирусът е опасен", коментира Красимир Вълчев.
Още новини от страната може да прочетете тук!
Той все пак успокои, че годината няма да бъде обявена за нулева и още нещо важно за родителите, но на по-малките - за момента не се предвижда затваряне на детските градини и яслите.
Фактор
"Ситуацията е ескалираща и тя трябва да се пресече. Решението учениците да минат онлайн за 14 дни беше на Министерство на здравеопазването. Търсим формулата между правото на здраве, това да пресечем заразата и от друга страна да продължим да живеем, учим работим", каза министър Вълчев.
Той отново сподели мнението си, че училищата трябва да затварят последни или поне да не са от първите. "Най-лесно е да затворим училищата, защото няма видими загуби днес, но социално-икономическите загуби са много по-големи. Не съм най-големият специалист в това, но информацията, която е минала през мен, показва, че в момента училищата ни са най-големите огнища на зарата", допълни той.
"Проведохме разговор с министър-председателя Бойко Борисов, той самият настоява за локален подход, което е в съответствие и с нашето желание, което означава, че след 11 ноември ще има продължение на обучението в електронна среда само в някои области, в зависимост от епидемичната ситуация. Това ще бъде решено най-късно по-следващата седмица, но ще се опитаме още следващата седмица да решим. Тоест ако има удължаване, то ще е локално. Ситуацията за момента в София е най-тревожна, имаме най-много карантирани. Там, където имаме повече заразени, се променят и настроенията. Все пак най-голям ефект може да има, ако се спазват мерките", посочи министърът.
Според образователния министър за учениците и продължаването на обучението им онлайн трябва да се подхожда диференцирано. "По мое лично мнение тези от учениците в гимназиален етап, които са в т.нар "червена зона", трябва да останат известно време на обучение в електронна среда. Последно трябва да преминават тези от началния етап, защото там загубите са най-големи", посочи Вълчев.
Учителите обаче все по-често искат да излизат в отпуск и да преподават онлайн, поясни министърът. "Колегите са уплашени. Не може да пренебрегнем факта, че вирусът е опасен", коментира Красимир Вълчев.
Още новини от страната може да прочетете тук!
Той все пак успокои, че годината няма да бъде обявена за нулева и още нещо важно за родителите, но на по-малките - за момента не се предвижда затваряне на детските градини и яслите.
Още от Улицата
Силите, които разбиха двупартийната система и рейтинга на Стармър в Обединеното кралство
Вероятният наследник на премиерския пост, бившият кмет на Манчестър Анди Бърнам, ще бъде шестото ново лице на Даунинг стрийт 10 за седем години - въртящата се врата започна да се върти преди десетилетие с предизвиканите от Брекзит напускания на бившите консервативни премиери Дейвид Камерън през 2016 г. и Тереза Мей през 2019 г.
10-то издание на Празника на тетевенската саламура и ракия събра стотици гости на Тетевен
Събитието събра представители на кметства, читалища, махали, местни хотелиери и ресторантьори, училища, служители от Планинската спасителна служба - Тетевен, които освен саламура, представиха и характерни ястия от района
Нови ремонти по ключови пътища, промени в движението по АМ "Тракия" и Пловдивско
АПИ призовават шофьорите да бъдат внимателни, да спазват временната организация на движението и ограниченията на скоростта и да не предприемат рискови изпреварвания по ремонтните участъци