8 Април, 2026

Министър Вътев: На кадри от протеста на фермерите се виждат лица, които нямат нищо общо със земеделието

Министър Вътев: На кадри от протеста на фермерите се виждат лица, които нямат нищо общо със земеделието

Снимка: БГНЕС

Министърът на земеделието Кирил Вътев определи исканията на протестиращите днес земеделци като неоснователни и заяви, че те на практика протестират срещу българското и европейското законодателство, предаде БНТ.

Според Кирил Вътев министерството е изпълнило всички ангажименти към земеделците и дори е договорило допълнителна помощ за тях.

"Това не е лицето на българското земеделие и животновъдство. Тези, които са на пазара и успяват, не са тук. Освен това, ако разгледате по-близо кадрите, ще видите лица на хора, които нямат нищо общо със земеделието. Аз ще продължа да спазвам законодателството. Абсолютно всичко по закон и по регламент е изпълнено. И този протест протестира срещу българското и европейското законодателство. Исканията не са основателни и всъщност ние сме изпълнили доста над техните искания с тази допълнителна помощ за енергийните разходи, която сме внесли за нотификация. Всичко, което по закон се полага е изплатено. Има една помощ за дребни преживни животни, за която сме качили график и тя ще се изплати от утре до понеделник. Всичко, което трябва да бъде изплатено до момента по закон и по регламент е изплатено. Извоювали сме 30 000 евро над допустимия праг от 250 000 евро, който е заради войната в Украйна и това е еднократна помощ за целия период. До момента няма регламент, който да е за 2023 или 2024. С другите 4 погранични страни - Румъния, Унгария, Словакия и Полша, ще настояваме за 2024 отново да има помощ заради войната в Украйна, но това е европейски регламент - най-висшият регламент, с който се съобразяваме всички", заяви Вътев.

Сподели:

Коментари (0)

ЦИК реши: Бонуси за членовете на СИК, предали коректни протоколи

ЦИК реши: Бонуси за членовете на СИК, предали коректни протоколи

Росица Матева уточни, че ако все пак бъдат установени неточности в броя на действителните гласове, секционната комисия трябва да се събере отново и да извърши повторно преброяване на място

Изплащат пенсиите и великденските бонуси от днес

Изплащат пенсиите и великденските бонуси от днес

Според решението на Министерския съвет по 50 евро допълнително ще получат пенсионерите, на които пенсията или сборът от пенсиите, добавките и компенсациите към тях е до 390,63 евро включително, което се отнася до 1 606 000 български пенсионери

Психология на оцеляването: защо някои хора никога не могат да се отпуснат

Психология на оцеляването: защо някои хора никога не могат да се отпуснат

Свръхбдителност или „желязно спокойствие“ – и двете могат да бъдат резултат от детство в непредсказуема среда. Как това влияе на психиката, отношенията и ежедневието ни днес?