Културният министър на Република Северна Македония Бисера Костадинова-Стойчевска е впечатлена от новата и модерна сграда на Културно-информационния център (КИЦ) на България в Скопие. Тя и българският министър на културата проф. Велислав Минеков заедно прерязаха лентата на откриването, съобщи Нова ТВ с позоваване на Министерството на културата.
Припомняме, Минеков отиде в Скопие два дни след стрелбата по българския културен клуб „Цар Борис Трети" в Охрид. Все още се издирва извършителят, който изпразни цял пълнител в нашето представителство.
Културните министри на двете страни обсъдиха подписаната през март тази година Програма за сътрудничество в областта на културата между България и РС Македония. Програмата е за периода 2022 – 2025 г. Министър Стойчевска акцентира върху дейността на работните групи като механизъм за засилване на сътрудничеството между двете страни.
Министър Минеков благодари за гостоприемството и също изрази задоволство, че културният информационен център ще има нова сграда в Скопие, което е предпоставка дейността му да се развива все по-успешно. Той акцентира на обмена в художественото образование.
„Разкрити са две допълнителни бройки в Националната художествена академия за студенти от РС Македония по моя идея", съобщи още министър Минеков. Има и инициатива за съвместни археологически проучвания, както и участие в общи консервационни и реставрационни проекти.
Откриването на новия български клуб в Скопие премина под засилено полицейско присъствие в центъра на града. Този център е държавен и е различен като тип от клубовете, които откриха граждани в Охрид и в Битоля. Такъв център има и Северна Македония в София.
Още от Свят
Forbes: Уиткоф застана на страната на Путин, готов е да наложат неизгодна сделка на Украйна
Специалният представител на Доналд Тръмп прави скандални изказвания, повтаряйки наративите на Путин, защото няма нужните познание и не може да води преговорите по правилния начин
Тръмп очаква скорошна сделка за природните ресурси на Украйна, но дано това не е рекет
Доналд Тръмп е споменал също, че САЩ и Украйна преговарят за потенциална собственост на украински електроцентрали от американски фирми
Тръмп отприщи нови мита за съюзници и опоненти на САЩ
Американският президент е заявил, че ще наложи 25% мита на държавите, купуващи петрол или газ от Венецуела, като изтъкна като причина "враждебното й отношение към американците и проблема с мигрантите"