Министерският съвет прие механизъм за координация и наблюдение на структурните реформи в рамките на Европейския семестър. Това съобщиха от правителствената информационна служба. В него е запазена следваната от 2014 г. насам процедура по ежегодно актуализиране и отчитане на Националната програма за реформи на Република България и по отчитане изпълнението на мерките и действията за постигане на националните цели в изпълнение на Стратегия „Европа 2020“ и на специфичните препоръки на Съвета на Европейския съюз в рамките на Европейския семестър.
Нов момент е интегрирането в механизма на процес за изпълнение на Програмата на Европейския съюз за подкрепа на структурни реформи (ППСР), която е с финансов пакет за периода 2017-2020 г. в размер на 142,8 млн. евро. Основната цел на ППСР е да допринесе за институционалните, административните и структурните реформи в държавите-членки. Разходите са изцяло за сметка на ППСР, като не се изисква национално съфинансиране. Държава-членка, която желае да получи подкрепа по Програмата, трябва да подаде до Службата за подкрепа на структурни реформи списък с приоритизирани искания до 31 октомври на съответната година.
Министерството на финансите е Координационно звено по прилагането на ППСР, като във функциите му ще е да следи и докладва за напредъка в изпълнението, както и за избягване наличието на двойно финансиране.
Министерството на финансите е Координационно звено по прилагането на ППСР
Фактор Фактор
Още от България
Атанас Атанасов: Да се търсят нови кандидати за председател на НС
Продължава да се тупка топката в парламента, ние сме категорични - без Пеевски и Сарафов, каза Кирил Петков
Депутатите не харесаха Киселова и Кирилов - няма избран председател
Дори при прегласуването нито една от двете номинации не можаха да събере нужната парламентарна подкрепа
Румяна Коларова: ПП непрекъснато се поставят в капани, избират грешния ход
Въпросът е къде се договарят лидерите – в залата или някъде другаде, отбеляза политологът в коментар на патовата ситуация в НС