17 Февруари, 2026

Мирослав Ненков: На много места младите лекари са като роби – впрегатен добитък

Мирослав Ненков: На много места младите лекари са като роби – впрегатен добитък

Снимка:

„Те са там да блъскат дежурства, да пишат документи, а не да се учат“, каза бившият здравен министър

„Младите лекари, които започват професионалния си път, навсякъде минават през трудно начало. То е свързано с много работа, огромно натоварване и „очукване“ от реалността в болницата, в която са попаднали“, коментира в предаването „Лице в лице“ на btv бившият министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.

Той подчерта, че ключов фактор за обучението на един специализант е началникът, при когото ще попадне.
„При някои началници те са просто впрегатен добитък – дежурства, писане на документи, никакво обучение“, допълни той.

След среща с министъра на здравеопазването и Българската болнична асоциация, младите лекари получиха обещание в рамките на две седмици да бъде изготвено предложение за минимална основна заплата.

„Дори не ги пускат на курсовете от програмата за специализация, защото няма кой да дава дежурства. Ако специализантът отиде на курс за два месеца – няма кой да го замести“, обясни Ненков.

Заплащането – между илюзията и реалността

Бившият министър коментира и финансовата страна: „Не може да се очаква специализантът да получава огромна заплата.“

Но веднага добави: „Факт е обаче, че на много места отношението към тях е като към роби. Финансовият ресурс е разпределен, а за тях остават трохите. Те извършват огромен обем извънреден труд, който не се заплаща. Дежурствата им се плащат със стотинки.“

Ненков уточни, че младите лекари не искат нереалистични суми: „Те не искат да взимат колкото опитните лекари. Искат поне заплата, по-висока от тази на касиерка в супермаркет.“


Бившият министър предложи конкретни решения: Задължаване на болничните директори да изпращат специализантите на курсовете, предвидени в обучението им.

Обвързване на дохода им с минималната работна заплата, така че да отговаря на отговорностите, които те поемат с времето.

Сподели:

Коментари (0)

Да се забрани държавата да делегира контролни функции на НПО - от ИТН внесоха закон

Да се забрани държавата да делегира контролни функции на НПО - от ИТН внесоха закон

"Един проблем освети една отвратителна връзка, Петрохан е гадна тема и с позиви за повръщане"

Арестуваха учител по математика, блудствал с две деца в плевенско село

Арестуваха учител по математика, блудствал с две деца в плевенско село

Задържан е за 72 часа, вероятно ще бъде оставен за постоянно в ареста

МОН: Имало е системен училищен тормоз над 18-годишното момче, което се самоуби в с. Нова махала

МОН: Имало е системен училищен тормоз над 18-годишното момче, което се самоуби в с. Нова махала

Младежът е бил заплашван, че ще получи слаба срочна и годишна оценка, че няма да бъде допуснат до държавен зрелостен изпит