19 Май, 2026

Миряни, посещаващи руската църква, излизат на протест срещу затварянето ѝ

Миряни, посещаващи руската църква, излизат на протест срещу затварянето ѝ

Отправят молитви към рукия светец Серафим

Миряни се организират за протест в неделния ден в знак на несъгласие със засилващото се противопоставяне на държавите на България и Русия, вече дори на православно ниво. Гражданското недоволство е анонсирано с начален час 10:00 ч., а събитието е обявено в социалните мрежи, съобщава "Фокус".

Някои отправят молитви към рукия светец Серафим: "Свети Серафиме, дядо владика, моли Бога за нас - грешните! Защити ни!", беше написал някой в петък вечерта на една от бележките, придружени с цветя, поставени до катинара на затворената за посетители порта на църквата.

Обичайно в криптата ѝ много от посетителите оставяха до саркофага на св. Серафим листчета хартия с изписани техни желания, вярвайки, че те ще се сбъднат.

Направи впечатление, че духовниците от затворилия до второ нареждане на посланика на Руската федерация Елеонора Митрофанова храм, бяха оставили празни бележки и химикалки пред оградата, които обикновено предоставят долу - в приземния етаж на храма - до мощите на св. Серафим.

Липсата на достъп до Руската църква е във връзка с решението за експулсиране на настоятеля ѝ архимандрит Васиан и още един свещеник от РПЦ заради шпионска дейност, несъвместима с духовният им статут.

Припомняме, в четвъртък със заповед на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" бяха наложени принудителни административни мерки "експулсиране", "отнемане правото на пребиваване" и "забрана за влизане в Република България" за период от пет години на един руски гражданин и на двамата свещеници, които са граждани на Беларус, но принадлежат към Руската православна църква. Мерките са наложени във връзка с извършвана от тях дейност, насочена срещу националната сигурност и интересите на Република България.

Сподели:

Коментари (0)

Папа Лъв XIV  бие тревога за изкуствения интелект, подписа първата си енциклика „Величественото човечество“

Папа Лъв XIV бие тревога за изкуствения интелект, подписа първата си енциклика „Величественото човечество“

Документът се подготвя от месеци и вероятно ще засегне широк кръг социални теми, като може да предложи най-подробните насоки на Католическата църква по въпросите на трудовите права от десетилетия насам

Почитаме мъчениците Теодот, Петър, Дионирий и св. 7 девици

Почитаме мъчениците Теодот, Петър, Дионирий и св. 7 девици

Жития на светците

Свети Пахомий Велики - първият схимник, приел великия ангелски образ

Свети Пахомий Велики - първият схимник, приел великия ангелски образ

Той въвел ред, дисциплина и духовни правила, които по-късно оказали влияние върху цялото източно и западно монашество