„Китай трябва да преосмисли поведението си, за да разреши ескалиращия спор за митата с Европа.“
Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, предупреждавайки за опасностите от ескалиране на спора в пълномащабна търговска война, предаде АФП.
Мишел се срещна с китайския министър-председател Ли Цян по време на срещата на върха за Югоизточна Азия в Лаос. Събитието се проведе на фона на увеличените мита за внос.
Председателят на Европейския съвет се надява, че може да бъде постигнато споразумение през следващите няколко дни или седмици. Той обаче предупреди, че ще бъде трудно да се постигне.
„Имам впечатлението, че тази врата не е затворена, но е много трудна ситуация, много голямо предизвикателство. Разчитаме на Китай да преосмисли поведението си и да разбере, че трябва да възстановим баланса на икономическите отношения за повече справедливост, за честна конкуренция, за по-равностойни условия.“ - каза Мишел.
Китай и 27-членният ЕС са в ожесточено противоречие заради щедрите субсидии на Пекин за собствените му индустрии. Според Брюксел те несправедливо подбиват цените на европейските конкуренти.
ЕС реши да наложи огромни нови мита до 35,3% върху вноса на произведените в Китай електрически автомобили.
Пекин отговори с нови мита върху произведеното в ЕС бренди, предупреждавайки френските производители. Брюксел също така разследва китайските субсидии за соларни панели и вятърни турбини.
Мишел твърди, че ЕС вече няма да бъде „наивен“ относно огромните правителствени субсидии. Той обаче се надява, че в текущият диалог между двете страни ще се намери решение на спора.
„Все още се надявам, че в близките дни, в близките седмици ще бъде възможно да се постигне споразумение за намиране на някакви решения. Но ние имаме много силни и легитимни интереси и отговорност на ЕС е да защитава нашите хора, да защитава нашите граждани.“ - поясни той.
Новите мита на Пекин върху брендито в размер до 38,1% – официална мярка за защита на местните производители на спиртни напитки – трябваше да влязат в сила на 11 октомври.
През 2022 г. Китай е внесъл повече бренди от всеки друг алкохол, по-голямата част от който е от Франция. По-рано през тази седмица френските производители на коняк призоваха за прекратяване на спора.
ЕС заяви, че ще оспори необоснованите мерки в Световната търговска организация. /БГНЕС
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis