4 Март, 2026

Мистерията „Петрохан“ - няма сърнички, козички, пеперуди, броене на комари и оплождане на скакалци, разходите надхвърлят приходите

Мистерията „Петрохан“ - няма сърнички, козички, пеперуди, броене на комари и оплождане на скакалци, разходите надхвърлят приходите

Издирваният Ивайло Калушев и зловещата хижа

Фактите показват съвсем друга картина за дейността на Национална Агенция за Контрол на Защитените Територии

Стефан Ташев

Въпреки медийната пушилка: "Най-добрите хора, които познавахме на света" за "рейнджърите" от Петрохан и масираната и платена пропаганда на ППДБ по темата с лого: „Да не политизираме една трагедия", нали, 

фактите показват съвсем друго

Показват зловещи неща.

Използвам само официални изявления на лица силно приближени към "добрите сили" или бивши техни членове. Ето.

В своя публикация от преди два дни бившият зам.-земеделски министър в кабинета "Петков" Иван Христанов коментира "националното сдружение":

""Представител на НАКЗТ в средата на 2022 г. поиска форма на сътрудничество с МЗХ, която да ги легитимира. Отказана е с два аргумента: първо, ИАГ не може да сътрудничи с организации, които вече са показали неуважение към закона и са санкционирани за нарушения, и второ, ИАГ е единственият орган с право да координира и контролира защитата на българските гори, който може да работи с НПО-та за опазване от вредители или научна дейност, но не и да делегира функциите си по физическа охрана от бракониери. Разбира се, всеки има свободата и гражданския дълг да подава към ИАГ сигнали за нарушения", коментира Христанов и добавя, че "през 2022 г. ние бяхме в яростна война" с "дървената мафия", Борисов и Пеевски. 

По време на проведената среща и след отказа за подписване на подобно споразумение, екипът ни се сблъсква с агресивно поведение, довело до бързо прекратяване на разговорите".

Христанов допълва, че в района на Петрохан "не сме имали инциденти с незаконен дърводобив и бракониерство в степен, която да го превърне в невралгична точка и да изисква повече от стандартното внимание".

Обобщаваме.

През 2022 г. Сандов като министър на екологията подписва с въпросното сдружение договор. Юнаците еколози обаче хитро искат и от земеделското министерство "тапия", но им е отказана, защото имали нарушения и демонстрирали неуважение към закона.

Жалко, че Христанов не уточнява какво значи това.

По време на скандала след убийството на Петрохан от МОСВ пускат официално съобщение: Още през септември 2022 г. министерството е предприело стъпки за преустановяване на всички дейности на Сдружение НАКЗТ, основаващи се на Рамковото споразумение, предвид неговата нищожност. В тази връзка са направени редица проверки за да се установи, че такива дейности не са извършвани. 

Обобщаваме.

Въпреки рамковия договор със Сандов НАКЗТ не са свършили нищо в гората, тоест 

на тях им е трябвала някаква легитимация

 Нищо друго.

Няма сърнички, козички, пеперуди, броене на комари и оплождане на скакалци. Нищо.

Сайтът БЪРД, който трудно може да бъде причислен към "Борисов и Пеевски" е направил справки в Търговския регистър и е установил, че НАКЗТ няма никаква дейност, никакви приходи, а разходите му ги надвишават тройно. 

Цитирам:

НАКЗТ за периода 2022-2024:

Приходи от стопанска дейност: 0 /нула/ лева

Приходи от дарения съответно: 50 + 5 + 4 хил. лв.

Разходите на сдружението надхвърлят приходите!

Данни за 2025 година засега не са налични.

Финансовата информация за другите свързани сдружения, а именно "Българска рейнджърска асоциация" (БРА) и "Европейски институт за карстови и хидрогеоложки изследвания - Е.А. Мартел” не е налична. И двете сдружения са декларирали, че нямат дейност! Данните (приложените факсимилета) за трите сдружения са достъпни в Търговския регистър.

Школата за Приключения Роук на издирваният Ивайло Калушев, за която се твърди, че е организирала детски лагери, не е активно търговско дружество. За нея има записи до 2017 г. в Булстат и Делфи, но не е пререгистрирана в Търговския регистър. Следователно, и тя няма отчетена дейност, въпреки постовете им във фейсбук за извършването на такава съвместно с рейнджърско сдружение (НАКЗТ).

Тези 59 хил. лв. приходи за три години са недостатъчни за поддръжка на хижата с 1100 кв.м. РЗП, за дейността, която описват в официалните си финансови отчети, както и публично на сайта и на фейсбук страницата си, и за оборудването (АТВ, мотори, дронове, екипировка и др.) което показват на снимки. Ако “рейнджърите” са имали неофициални приходи и не са отчитали всичко, това не говори добре за тях и повдига още въпроси".

Обобщаваме. 

КОЙ е финансирал дейността на НАКЗТ

 цели четири години на Петрохан-скъпи ловни оръжия, автомати, пистолети, скъпи дронове с термокамери, камери за наблюдения, АТВ-та, моторни шейни и разходи по хижата?

А и КОЙ е осигурявал политически "чадър" над тези хора?

И пак ще питам. ЗАЩО ИМ Е НА ЕКОЛОЗИТЕ ЛОВНО ОРЪЖИЕ????

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Висш йерарх на Вселенската патриаршия бе осъден във Финландия за измама със субсидии

Висш йерарх на Вселенската патриаршия бе осъден във Финландия за измама със субсидии

Когато има държава със здрава съдебна система - всеки може да бъде призован на подсъдимата скамейка

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Парите са превеждани в частната сметка на „Ивей“ преди, по време и след изборите за кмет на София, последният транш прави бившата жена на Терзиев

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

В позиция, изпратена до медиите, ръководството на Върховния касационен съд посочва, че „приема изключително сериозно и с голяма тревога твърденията на г-н Иван Брегов, според които „Мартин Божанов-Нотариуса си е намерил правоприемник“