"Като митрополит на Западно и Средноевропейската епархия ми се е случвало да посрещам новата година в различни европейски държави поради факта, че там имат църковни общини, с които се събираме, за да отбележим началото на настъпващото новолетие на 1 януари. Тогава се отслужва по традиция Василиева света литургия и молебен за една добра, благословена, здрава и мирна година за всички. Духът на новата година като че ли навсякъде е доста преекспониран и екзалтиран с тези фойерверки и с това очакване на прекрачването на прага на новолетието. Но за мен е по-важно каква равносметка ще си направим ние, като вярващи християни, за изминалата година, и какво да си пожелаем и да поискаме в молитва с вяра Бог да ни даде през новата година. Най-вече здраве, благоденствие, да бъдем по-добри, и да го изпълним, доколкото можем, според мярката на своите човешки сили и своите планове през настъпващата година". Това заяви пред Нова ТВ Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейския митрополит Антоний.
Той подчерта, че всички се молят за здравето на патриарх Неофит, който все още е в болница. "Всички се молим за неговото възстановяване. Той е хоспитализиран, както знаете, във Военномедицинска академия, където лекарите полагат своите грижи за неговото възстановяване. Така че за нас е важно да отправим сърдечни молитви за главата на БПЦ. Бог да го съхрани здрав и той да се възстанови. Но знаем, че всичко е в Божиите ръце и всеки един от нас предава своя живот всекидневно, като вярващ християнин, в Божиите ръце. И затова нека да усилим нашите молитви, да се молим, вярваме и да се надяваме, че Бог ще чуе нашите молитви", призова митрополита. По думите му лекарите са ограничили достъпа до патриарх Неофит заради множеството респираторни заболявания, които върлуват в момента. "Той е в сигурните ръце на лекарите", категоричен е той.
Митрополит Антоний отправи и пожелания към българите в навечерието на Нова година. "Нека да бъде мирна, здрава, благословена и по-добра. И хората наистина да бъдат изпълнени с повече вяра, която е неизменен залог за добродетели, с които ще се отобразят в междучовешките отношения и светът ще стане по-добър".
Фактор
Той подчерта, че всички се молят за здравето на патриарх Неофит, който все още е в болница. "Всички се молим за неговото възстановяване. Той е хоспитализиран, както знаете, във Военномедицинска академия, където лекарите полагат своите грижи за неговото възстановяване. Така че за нас е важно да отправим сърдечни молитви за главата на БПЦ. Бог да го съхрани здрав и той да се възстанови. Но знаем, че всичко е в Божиите ръце и всеки един от нас предава своя живот всекидневно, като вярващ християнин, в Божиите ръце. И затова нека да усилим нашите молитви, да се молим, вярваме и да се надяваме, че Бог ще чуе нашите молитви", призова митрополита. По думите му лекарите са ограничили достъпа до патриарх Неофит заради множеството респираторни заболявания, които върлуват в момента. "Той е в сигурните ръце на лекарите", категоричен е той.
Митрополит Антоний отправи и пожелания към българите в навечерието на Нова година. "Нека да бъде мирна, здрава, благословена и по-добра. И хората наистина да бъдат изпълнени с повече вяра, която е неизменен залог за добродетели, с които ще се отобразят в междучовешките отношения и светът ще стане по-добър".
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"