Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис даде интервю за Си Ен Ен в контекста на посещението си в Ню Йорк за Общото събрание на ООН и малко преди срещата с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Попитан за срещата си с турския президент, Мицотакис каза, че има разногласия между двете страни от години, включително по териториални въпроси.
„Разбира се, че имаме големи различия, но ще се опитаме да ги разрешим, използвайки единствения начин, който познаваме, това е международното право и морското право. В допълнение към това, ние искаме да си сътрудничим по много въпроси, които засягат и двете страни, като изменението на климата.“ - подчерта гръцкият премиер.
Позовавайки се на неотдавнашните катастрофални наводнения в Тесалия, министър-председателят настоя, че гръцката икономика се справя много добре и повтори, че титаничните усилия за възстановяване на щетите в Тесалия, за облекчаване на засегнатите и за икономическо възстановяване на региона, ще изисква много ресурси.
В същото време той настоя, че е необходимо формирането на глобален съюз, тъй като, както заяви, ще са необходими трилиони. евро за справяне с изменението на климата.
По отношение на ефектите от климатичните промени върху туризма, Мицотакис смята, че те може да са и положителни:
„Не съм съгласен, че туризмът е изложен на риск. Искаме да съобщим на света, че туристическият сезон може да не се ограничава само до лятото и че може да се дойде в Гърция през март, април, октомври. Може би това е възможност чрез изменението на климата да се рекламира пред света, че Гърция може да бъде посетена през април.“ /БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар