2 Май, 2026

Мицотакис заплаши Мицкоски: Ще имате “неприятно преживяване”, ако не спазвате Преспанското споразумение

Мицотакис заплаши Мицкоски: Ще имате “неприятно преживяване”, ако не спазвате Преспанското споразумение

Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис предупреди Християн Мицкоски, че ще се сблъска с “неприятно първо преживяване” на срещата на НАТО във Вашингтон през юли, ако не спазва Преспанското споразумение.

“По отношение на Скопие посланието ми към кандидата за премиер е много ясно. Предизборният период приключи. Договорът от Преспа трябва да се спазва. Нека даде категорично изявление, когато официално встъпи в длъжност като министър-председател, че спазва Преспанското споразумение”, каза Мицотакис пред гръцката телевизия "Антена", визирайки Мицкоски.

“В противен случай единственото, което ще може да постигне, е едно много неприятно първо преживяване, когато всички заедно се срещнем във Вашингтон, на 75-ата годишнина на НАТО, в началото на юли”, добави гръцкият премиер и отново повтори, че Срещата на върха ще повдигне конкретния въпрос.

Мицотакис посочи, че смята „хората в Северна Македония за приятелски настроени”.

В крайна сметка „ако искат да се доближат до Европа, пътят към Европа минава през Гърция и през добрите отношения с Гърция“, допълни той и подчерта, че същото важи за Албания.

На въпрос дали се обсъжда възможността Гърция да наложи вето на двете страни към Европейския съюз, Мицотакис отговори:

“Не мисля, че ще трябва да се стига дотам, защото съм сигурен, че накрая логиката ще надделее. Но мисля, че бях напълно ясен.”

БГНЕС припомня, че на 5 май лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски се отново се зарече да нарича страната си “Македония” и призова гръцките политици “да не се държат като талибани” по отношение на Преспанското споразумение.

Днес Мицкоски ще получи мандат за съставяне на правителство от президента Гордана Силяновска-Давкова. По време на своята клетва на 12 май Силяновска използва само името "Македония" вместо официалното наименование - Република Северна Македония, в нарушение на Преспанското споразумение. Тя предизвика международен дипломатически скандал.

Договорът бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро от тогавашните външни министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров. Споразумението трябваше да край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина. | БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Според него Украйна съществено е намалила зависимостта си от западните видове въоръжение и осигурява нуждите си на 60–70%

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

По-рано постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани заяви в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че САЩ са извършили акт на агресия и държавно пиратство, като са завзели двата ирански кораба и са откраднали 3,8 милиона барела ирански петрол.

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви