Да не се променя Българският държавен стандарт за кисело мляко, призовават от Асоциацията на млекопреработвателите. Официалното становище е внесено в Института за стандартизация и е провокирано от предложението на производители на млечни продукти за облекчаване на изискванията. Идеята предизвика широк обществен отзвук и доведе до много спорове между експерти, граждани и производители.
Промяна на стандарта за кофичките на киселото мляко не е нужна, защото няма да подобри качеството на продукта, категорични са от Асоциацията на млекопреработвателите.
В момента изискванията са млякото да се продава в опаковки - от стъкло, керамика и полистирен. Шест фирми обаче нарушават правилата и използват полипропилен, с обяснението, че материалът е разрешен в много европейски държави. Именно три от тях предлагат списъкът да се разшири и в него да попадат всички опаковки, които са предназначени за контакт с храна.
Според Симеон Присадашки - зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите, това е чист икономически интерес. "Ако се вземе решение, че и пропиленът да бъде включен, да бъде конкретизирано като опаковка. Защото така, както е поставено искането, е за всички възможни опаковки. В самия стандарт има неща, които могат да бъдат доизчистени. Когато е правен стандартът, не е споменато, че млякото, което трябва да се ползва, трябва да бъде с български произход.".
Ако има промяна в Българския държавен стандарт за кисело мляко, тя трябва да е само по отношение на суровината, която се използва, категорен е млекопреработвателят.
По думите на Симеон Присадашки, въпреки че вносителите на предложението за промяна на стандарта са членове на Асоциацията на млекопреработвателите, компаниите не са обсъдили предварително идеите си с останалите представители на съюза. Присадашки подчерта, че от Асоциацията се разграничават от тях и настояват стандартът да остане същият.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг