15 Януари, 2026

Многозначителни подигравки от Кремъл към Тръс: Дори не знае Макрон дали ѝ е приятел, или враг

Многозначителни подигравки от Кремъл към Тръс: Дори не знае Макрон дали ѝ е приятел, или враг

Лиз Тръс

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров разкритикува новия министър-председател на Великобритания Лиз Тръс, че не е склонна на компромиси, и я подигра многозначително, че не знае дали френският президент е приятел или враг. На пресконференция в Москва Лавров заяви, че подходът на Тръс няма да помогне на Великобритания на международната сцена. Лавров заяви, че Тръс се опитва да "защитава интересите на Великобритания, без да се съобразява по никакъв начин с позициите на другите и без да прави опити за компромис".

Той добави: "Не мисля, че това ще помогне на Великобритания да запази или укрепи позициите си на международната арена, които очевидно са разклатени след излизането ѝ от Европейския съюз." Лавров също така се подигра с бъдещия британски лидер заради неотдавнашното напрежение с френския президент Еманюел Макрон, ключов съюзник на Великобритания в НАТО. По време на предизборна проява миналия месец Тръс заяви, че "журито не е наясно" дали Макрон е приятел или враг, съобщи "Ройтерс".

"За Лиз Тръс... трябва да е по-приоритетно да се справи с най-близките си съседи, включително да реши най-накрая дали президентът Макрон е неин приятел или враг. Този въпрос все още виси във въздуха", заяви Лавров. Руските политици и медии посрещнаха с презрение победата на Тръс в избора на мястото на Борис Джонсън, като я упрекнаха в антируска позиция. Лавров заяви, че през последните години Великобритания се е опитала да "компенсира" Брекзит, като е предприела "драстични стъпки на световната сцена" и е действала "агресивно по отношение на ситуацията в Украйна".

Великобритания е един от най-гласовитите поддръжници на Киев и украинския президент Володимир Зеленски след нахлуването на Русия в края на февруари. Тръс, британският външен министър, която от вторник замества Джонсън на поста министър-председател, заяви, че няма да се откаже от подкрепата на Лондон, която включва значителна военна и финансова помощ. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с безмилостна атака срещу Зеленски: Мирът е заложник на Киев!

Тръмп с безмилостна атака срещу Зеленски: Мирът е заложник на Киев!

С наближаването на форума в Давос, въпросът вече не е дали ще има преговори, а дали украинският президент ще успее да удържи на американския натиск за "сделка на всяка цена"

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент