24 Март, 2025

МО проговори за Чешнигирово, само те били компетентни да дават информация за инцидента

МО проговори за Чешнигирово, само те били компетентни да дават информация за инцидента

Коректността изисква не политиците, а компетентните органи да дават информация по случилото се в Чешнигирово и Шабла

Коректността изисква не политиците, а разследващите органи да дават пред обществеността обективна информация по инцидентите в Чешнигирово и Шабла . Това заявяват от МО в отговор на декларацията на ПГ на ГЕРБ-СДС. Това обаче изисква да се каже още, че декларацията бе предизвикана заради мълчанието на военното министерство и "Военна полиция" по скандалите с нахлуването на американски войници в цех в Чешнигирово и последвалата смърт на офицера от "Военна Полиция" Тодор Манчев. Достоверната информация за случилото се по двата инцидента продължава да е изключително оскъдна, а началници, отговорници за тях противно на логиката бяха повишени в длъжност и звание.

"Във връзка с декларацията на ПГ на ГЕРБ-СДС, поднесена от трибуната на Народното събрание от г-н Даниел Митов, Министерството на отбраната се въздържа да коментира в детайли случаи, които са обект на разследване от прокуратурата.

Тъй като е образувано досъдебно производство и на основание чл. 198 от НПК материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на прокуратурата. Министерството на отбраната е ограничено във възможността си да отговори подобаващо на въпросната декларация, която съдържа изкривена информация и неверни твърдения. За нарушения от такъв характер се носи отговорност по чл. 360 от Наказателния кодекс.

Но в отговор на крайно манипулативните твърдения и неверни внушения, категорично заявяваме, че министърът на отбраната не е наказвал старши лейтенант Тодор Манчев. С негови заповеди от 15.07.2021 г. (4 дни преди трагичния инцидент) са освободени от военна служба директорът на РСВП – Пловдив полк. Венцислав Радков и началникът на сектор в Отдел „Контрол и охрана“ майор Георги Мерджанов – преки командири на старши лейтенант Тодор Манчев. В декларацията редом с другите неверни факти е сгрешено дори и военното звание на офицера.

Министърът на отбраната възложи три проверки от страна на Служба „Военна полиция“ и на Инспектората на МО. Резултатите от проверките на Инспектората са предадени на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив. По повод изисканите от нас доклади от ПГ на ГЕРБ-СДС, сме отговорили, че чакаме за това разрешение от Прокуратурата.

За останалите подвеждащи твърдения в изнесената декларация нека се произнесат разследващите органи, след като приключат работа. Недопустимо е от трибуната на Народното събрание да се изнасят непроверени и манипулативни факти и да се влияе както върху общественото мнение, така и върху работата на разследващите органи. /

Сподели:
Почетоха паметта на жертвите от Възродителния процес с възпоменателен митинг

Почетоха паметта на жертвите от Възродителния процес с възпоменателен митинг

При смяната на имената загиват две жени, десетки са ранените. Поклонението се състоя пред паметната плоча на загиналите в село Барутин.

Български гражданин е ръководил нелегална мрежа за фалшиви документи в Гърция

Български гражданин е ръководил нелегална мрежа за фалшиви документи в Гърция

Провинилият се, който е задържан, е на 66 години и е от сирийски произход. Снабдявал се от нелегална печатница в България с голямо количество фалшиви лични карти, разрешителни за пребиваване в европейски страни и дипломи, които прехвърлял в Атина

Асен Василев: Арестът на моя охранител не е насочен срещу мен, не им стиска да ме арестуват

Асен Василев: Арестът на моя охранител не е насочен срещу мен, не им стиска да ме арестуват

Лъчезар Ставрев беше задържан в края на 2024 г. по обвинение за длъжностно престъпление и пране на пари във връзка с делото срещу бившия директор на митниците Петя Банкова