6 Декември, 2025

Могерини: ЕС няма да гони посланиците на Венецуела

Могерини: ЕС няма да гони посланиците на Венецуела

Федерика Могерини

За това призова Манфред Вебер

ЕС няма да гони посланиците на Венецуела, заяви днес върховният представител на съюза по външната политика и сигурността Федерика Могерини на пресконференция, предаде БТА.

По-рано днес председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Манфред Вебер призова ЕС и държавите от Общността да прогонят представителите на "режима на (президента Николас) Мадуро". Причина за настояването му стана връщането от венецуелската граница на евродепутати от ЕНП, пристигнали в Каракас.

Могерини уточни, че представителството на Европейската комисия във Венецуела е било предупредено, че евродепутатите няма да бъдат допуснати в страната. Тя съобщи, че представители на ЕС и Уругвай заминават тази седмица за Венецуела, за да съдействат за свикването на нови мирни президентски избори.

Върховният представител отбеляза, че международната контактна група за Венецуела, в която ЕС участва, бе създадена по призив на европарламента. Тя уточни, че днес министрите на външните работи от ЕС не са обсъждали възможността групата да бъде закривана, защото е вероятно единственият начин да се постигне целта за мирен преход.
Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."