15 Август, 2026

Могерини: Във въздуха се носи оптимизъм за договора между Македония и България

Могерини: Във въздуха се носи оптимизъм за договора между Македония и България
Федерика Могерини

Наистина оценяваме усилията на правителството в Скопие да протегне ръка към съседите си, за да преодолее трудностите от миналото, заяви Йоханес Хан

ЕС приветства намерението на Македония и България да подпишат договор за добросъседство. По време на среща в Брюксел с македонския външен министър и с вицепремиера на страната по европейските въпроси темата коментираха върховният представител по външната политика Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан.
Могерини изрази задоволство, че днес текстът на договора се представя на депутатите пред македонския парламент в Скопие: Искам да подчертая колко положително оценяваме факта, че Бившата югославска република Македония и България на двустранна основа постигнаха важно споразумение – без допълнително посредничество. Приветстваме този подход. Във въздуха се носи оптимизъм за въпросите, които са били трудни в миналото и които могат да станат лесни в бъдеще.
Йоханес Хан допълни, че ЕК е гъвкава относно сроковете за препоръчване на дата за преговори и това изцяло зависи от изпълнението на реформите от правителството на Скопие: Наистина оценяваме усилията на правителството да протегне ръка към съседите си, за да преодолее трудностите от миналото. 
Сподели:
Нов голям пожар избухна в Хърватия, тежко остава състоянието на обгорените

Нов голям пожар избухна в Хърватия, тежко остава състоянието на обгорените

Стихията вече влезе в историята, като една от най-големите в Хърватия. Очевидци разказват, че огънят поглъщал всичко по пътя си.

Русия атакуват украинския Марганец: убито е бебе, сред ранените има деца

Русия атакуват украинския Марганец: убито е бебе, сред ранените има деца

Сред ранените има и деца. Ранените са в болници, някои от тях са в тежко състояние. „Противникът атакува Запорожие с дронове. Удари търговски център, причинявайки пожар. Удари и територията на промишлено предприятие.“

Силен трус от 7,7 по Рихтер разлюля Индонезия, има жертви

Силен трус от 7,7 по Рихтер разлюля Индонезия, има жертви

Миналият месец в Индонезия беше регистрирано земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер. Мощният трус тогава не причини жертви и сериозни щети.

Коментари (0)