24 Март, 2026

Мохамед Халаф: Ердоган изигра най-добре картата “Хашоги"

Мохамед Халаф: Ердоган изигра най-добре картата “Хашоги"

Какво предстои, зависи Тръмп по какъв начин ще приеме това

Исканото от Ердоган – тези 18 души да бъдат предадени и да има процес в Турция, няма да се случи. Саудитците няма да ги дадат, защото това може да доведе до още по-големи разкрития. Ердоган изигра най-добре тази карта“. Това заяви в предаването „12+3“ на БНР журналистът Мохамед Халаф.

„Хашоги беше част от режима. Той беше един от помощниците, които помогнаха в реформаторската програма на бившия крал. Той беше съветник на шефа на разузнаването. Счита се, че е бил един от щатните служители на саудитското разузнаване. В същото време беше говорител на саудитското правителство и защитаваше позициите на кралското семейство. Беше главен редактор на авторитетен вестник в Саудитска Арабия за кратко, после беше уволнен. Миналата година той напусна Саудитска арабия и отиде в САЩ. Тогава той каза, че Саудитска Арабия никога не е била толкова репресивна, колкото сега“.

Такива методи често се срещат в диктаторските режими в Арабския свят, каза Халаф. Според него големите виновници за случилото се са зам.-директорът на разузнаването и един от приближените съветници на режима.

Журналистът подчерта, че Хашоги е имал намерение да прави Партия за демокрация и справедливост.

„Какво предстои, зависи Тръмп по какъв начин ще приеме това - дали той ще наложи нови санкции на Саудитска Арабия или какво ще следва. Трябва да видим и как ще постъпи Турция. Според мен ще се стигне до сделка и жертвите ще бъдат този журналист и другите журналисти“, коментира Халаф.
Сподели:

Коментари (0)

Вълна от желаещи да напуснат Русия парализира местната система „Госуслуги"

Вълна от желаещи да напуснат Русия парализира местната система „Госуслуги"

Повечето подразделения в градовете с над милион жители в момента са претоварени до критичния предел. Държавната машина просто не се е справила с броя на хората, решили да напуснат страната.

Молдова въвежда извънредно положение заради руски удари срещу Украйна

Молдова въвежда извънредно положение заради руски удари срещу Украйна

Повредена главната линия, която свързва молдовската държава с европейската електропреносна мрежа

Блумбърг: Иран е спрял доставките на газ за Турция

Блумбърг: Иран е спрял доставките на газ за Турция

Според източници на "Блумбърг" Турция продължава да внася газ от основните си доставчици Русия и Азербайджан