28 Юни, 2026

Има ли заплаха от руски десант по крайбрежието на Одеса: ВСУ направиха изявление

Снимка: БГНЕС

Според Владислав Волошин, за да завземат града, на руснаците ще им се наложи да изминат много дълъг път

Представител на Силите за отбрана на юга на Украйна коментира възможността Русия да проведе бойни действия с цел овладяване на Одеса, предаде „Укринформ“.

За да се извърши десант по крайбрежието на Одеса и да бъде превзет градът, врагът трябва да разполага със значителни сили и средства. В момента руските окупатори не притежават такива възможности, но украинските Сили за отбрана се подготвят за различни сценарии на развитие. Това заяви представителят на Силите за отбрана на юга Владислав Волошин.

„Както заяви нашият президент, военно-политическото ръководство на Русия никога не е криело, че Одеса и целият юг на Украйна попадат в сферата на техните геополитически интереси. Въпреки това, според данни на нашето разузнаване, за да извърши такава операция по десант близо до Одеса и последващо овладяване, врагът трябва да съсредоточи изключително сериозни сили и ресурси. Засега не наблюдаваме такова нещо“, подчерта той.

По думите на Волошин, ако врагът има планове да превземе Одеса по суша, първо ще трябва да форсира Днепър, да овладее градове като Херсон и Николаев, а едва след това да се насочи към Одеса — разстояние, което е значително.

„Виждате колко усилия полага противникът, за да овладее сравнително малки градове като Часов Яр, който преди войната е имал около 30 хиляди жители. Или например Торецк. Затова превземането на Одеса е по-скоро част от техните мечти и руска ИПСО (информационно-психологическа операция), която се опитва да убеди, че врагът е способен на това“, обясни Волошин.

Той добави, че Одеса ежедневно страда от удари с „Шахеди“ и балистични ракети, но държи отбраната, има добри укрепления и Въоръжените сили на Украйна се готвят за всякакви сценарии.

„Що се отнася до десанта, ние също добре разбираме и отчитаме тази заплаха, затова бреговата линия е подготвена с оглед на подобна операция – има зони на защита, средства за отбрана, огневи позиции, инженерно-фортификационни съоръжения. Не изключваме такава възможност, тъй като врагът е коварен и може да атакува от всички посоки – дори от запад, където се намира руският контингент в Приднестровието. На това направление също отделяме особено внимание“, увери Волошин.

Ситуацията на фронта – последни новини:

Военният експерт Михаил Жирохов по-рано обясни какви са целите на Русия в Донецка и Сумска област. Според него настъплението в Донецка област цели пробив към административната граница с Днепропетровска област. В Сумска област врагът преследва две тактически цели:

„Първо – да прекъсне пътя Юнаковка–Суджа, което би направило невъзможна логистиката на нашите части, които все още се намират в района на Курска област. И втората задача е да се приближат максимално до Суми, така че да могат да поддържат постоянен натиск върху града. А тъй като Суми се намира само на 35 км от границата, дори напредване с 5–10 км е съществено при тези условия – те вече излизат на позиции, от които могат да обстрелват града с реактивни системи за залпов огън“, обясни Жирохов.

Същевременно представителят на оперативно-стратегическото групиране „Хортица“, майор Виктор Трегубов, заяви, че руснаците се опитват да обкръжат Константиновка и се водят ожесточени боеве. Именно там, според него, е един от най-горещите участъци на фронта в момента. Майорът увери, че украинските сили за отбрана полагат максимални усилия да спрат настъплението.

Сподели:
Безсънна нощ в Украйна: След руска атака с 142 дрона и 8 ракети пламнаха пожари, двама пострадаха

Безсънна нощ в Украйна: След руска атака с 142 дрона и 8 ракети пламнаха пожари, двама пострадаха

Украинската противовъздушна отбрана е успяла да свали или неутрализира всички балистични ракети, една от противокорабните ракети и 125 дрона

Натовски адмирал с шокиращо разкритие кой диктува на Путин да влезе ли във война с НАТО

Натовски адмирал с шокиращо разкритие кой диктува на Путин да влезе ли във война с НАТО

Нидерландският адмирал Роб Бауер, бивш председател на Военния комитет на Алианса, разнищи коварната игра на Пекин в бъдещ конфликта на Русия с НАТО

Студентите в Сърбия отново изригнаха - искат предсрочни избори

Студентите в Сърбия отново изригнаха - искат предсрочни избори

Сръбският президент е изправен пред масови протести в последните две години, но съвсем няма намерение да излиза от политиката - готви се да последва Румен Радев

Коментари (0)