27 Август, 2026

МОК допуска само 15 руснаци и 16 беларусци в Париж 2024

МОК допуска само 15 руснаци и 16 беларусци в Париж 2024

МОК утвърди окончателен списък, според който само 15 руснаци и 16 беларуси ще имат право да участват на олимпийските игри в Париж. Това стана след приключването на работата на специално създадената през март комисия за проверка на принадлежността на състезателите, спечелили квоти, към силови и охранителни структури в Русия и Беларус.

Всички одобрени за участие в Париж 2024 спортисти от тези страни ще са със статут на неутрални - без знаме, химн, герб, държавни цветове. Освен това ще подпишат декларации, че няма да инициират или да участват в политически прояви, нито да споменават в официални изявления своите държави.

Всъщност допуснатите до участие руснаци и беларуси бяха почти двойно повече - общо 59, но джудисти, борци, тенисисти, гребци и колоездачи отказаха да се състезават в Париж, макар да получиха задължителните индивидуални покани. Техните квоти бяха преразпределени, като дори България извлече полза от това, тъй като получи едно място в турнира по класическа борба в тежка категория (130 кг), където ще се бори Кирил Милов.

Окончателният списък вече е публикуван на сайта на МОК. В него най-много са тенисистите - 7, като всички са от Русия (сред тях №5 в света Даниил Медведев), докато световната №3 при жените - беларускинята Арина Сабаленка, отказа поканата да участва.

Общо руснаци и беларуси ще участват 10 спорта - колоездене, скокове на батут, таекуондо, вдигане на тежести, борба, гребане, стрелба, тенис, кану-каяк и плуване. На последните олимпийски игри в Токио 2020 - отборът на Русия бе от 335 спортисти, а този на Беларус от 103-ма.
Сподели:
Гришо излиза днес на корта след убедителна победа в първия кръг

Гришо излиза днес на корта след убедителна победа в първия кръг

Най-добрата ни тенис ракета ще се изправи срещу казакстанеца Тимофей Скатов

Президентът на УЕФА: Инфантино може да се откаже от битката за президент на ФИФА

Президентът на УЕФА: Инфантино може да се откаже от битката за президент на ФИФА

"Вторият вариант е да се яви на изборите през март, но в този случай мисля, че ще има съперник"

Никола Цолов сяда в болид от Формула 1 още през тази седмица - на "Имола"

Никола Цолов сяда в болид от Формула 1 още през тази седмица - на "Имола"

Тестът е насрочен за четвъртък и ще даде възможност на българина да натрупа първи практически опит с машина от най-високия клас на автомобилния спорт

Коментари (0)