9 Април, 2026

Молдова готви национализация на контролираната от "Газпром" компания "Молдовагаз"

Молдова готви национализация на контролираната от "Газпром" компания "Молдовагаз"

Снимка: EPA/BGNES

50% от нея принадлежат на руския монополист, а правителството на Молдова притежава 35,6%

Премиерът на Молдова – Дорин Речан, нареди на правителството да започне подготовка за евентуална национализация на компанията „Молдовагаз“ – 50% от нея принадлежат на руския монополист "Газпром", който спря доставките на газ за страната, предаде Reuters.

Речан е инструктирал молдовския министър на правосъдието Вероника Михайлов-Морару да подготви законодателни промени, които ще позволят национализирането на компанията.

„Трябва да действаме в стратегическите сектори. Тези обекти също някога са били отнети от нас... И трябва да ги върнем в собствеността на държавата.“ – заяви премиерът, визирайки структурата на собствеността при създаването на Молдовагаз“ през 2013 г.

Анализатори смятат, че за национализацията ще е необходимо одобрението на парламента.

В допълнение към дела на „Газпром“, на незаконно контролирания от Русия регион на Приднестровието принадлежат около 13% от „Молдовагаз“. Правителството на Молдова притежава 35,6%.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Украйна: Вече 4 месеца дроновете ни унищожават повече окупатори, отколкото Русия вербува

Украйна: Вече 4 месеца дроновете ни унищожават повече окупатори, отколкото Русия вербува

През март, в сравнение с февруари, общият брой на загубите на лична сила, причинени от украинските подразделения с безпилотни летателни апарати, по отношение на противника се увеличиха с 29%

Лондон настоя Ливан да бъде включен в споразумението за примирие с Иран

Лондон настоя Ливан да бъде включен в споразумението за примирие с Иран

Премиерът на Великобритания Киър Стармър е на обиколка в Персийския залив. След Саудитска Арабия вчера, днес той е на посещение в Обединените арабски емирства.

Израел: Убихме секретаря на лидера на „Хизбула“

Израел: Убихме секретаря на лидера на „Хизбула“

Той е бил „близък сътрудник и личен съветник“ на лидера на групировката Наим Касем и е играл ключова роля в управлението и сигурността на неговия офис