Момчил Дойчев: Кагебистите са обикновени криминални престъпници и убийци, с не висок интелектуален статус
Според политолога от 2022 г. режимът на путин се е превърнал във военнототалитарен, а на практика всички опозиционни партии са ликвидирани
„Путин продължава една традиция на руското мракобесие от царско време и особено от сталинско време, осъществявайки един хибриден режим между всички тоталитарни източници на путинизма - сталинизма, италианския фашизъм и германския националсоциализъм.“, казва политологът Момчил Дойчев. Той гостува днес на Кънчо Кожухаров в предаването "Видимо и невидимо: Изопачената история".
Политологът прави анализ на руската политическа система след разпадането на Съветския съюз - опитът за демократични реформи от Горбачов, техният провал и възходът на авторитарния режим. Естествено, във формирането на мафиотизираната олигархия, контролираща руската държава основно участие има КГБ и нейния правоприемник ФСБ.
Дойчев припомня за терористичните атаки в Москва през 1999 г., послужили като повод за втората чеченска война, които според него са организирани от руските служби за сигурност с цел легитимиране на Путин като "спасител" на нацията. В списъка от престъпления може да се добавят и военната агресия на русия в Грузия през 2008 г., анексията на Крим през 2014 г., пълномащабната война срещу Украйна от 2022 г.
Според политолога от 2022 г. режимът на путин се е превърнал във военнототалитарен. На практика всички опозиционни партии са ликвидирани, медиите са под пълен контрол, народът е послушен, няма протести, опозицията е емигрирала на Запад, или е в затворите или е ликвидирана физически.
Разговорът обхваща и реакцията на Запада спрямо руската агресия, като се отправят критики към стратегиите за умиротворяване и зависимостта от руските енергийни ресурси, особено отчетлива по времето на Ангела Меркел и Барак Обама. Дойчев подчертава, че западните демокрации често проявяват нерешителност и недостатъчно твърд отговор спрямо руските хибридни атаки и военни престъпления, което дава възможност на кремъл да продължава своята агресивна политика.
-
Генчо
08:52, 10 Май, 2025Ето това е пълномащабен лидер!
Още от България
Иран: Отговорните за разполагането на американски самолети в България трябва да понесат последствията
"Ние сме наясно, че България и преди е разрешавала използването на летище София за разполагане и използване на американски самолети с цел подпомагане на военните действия на Съединените щати срещу Иран"
Варна чества 148 години от Освобождението на града
Сред официалните гости бяха областният управител Марио Смърков, заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Ваньо Мусински, народни представители, заместник-кметове, районни кметове, представители на различни институции, както и граждани
Двама българи се удавиха в морето в Гърция
Разследването и на двата случая се води от Централното пристанищно управление на Александруполис. Разпоредено е извършване на съдебномедицински експертизи.