15 Януари, 2026

Мощна експлозия на кораб-контейнеровоз в Източен Китай

Мощна експлозия на кораб-контейнеровоз в Източен Китай

Снимка: архив - EPA/BGNES

На кадрите се виждат пламъци и излитащи отломки високо във въздуха

Mощна експлозия разкъса контейнеровоз в пристанище в Източен Китай, съобщават държавните медии, като службите за спешна помощ се втурнаха да гасят пламъците.

Не се съобщава за смъртни случаи или наранявания в резултат на взрива, въпреки че на кадрите се вижда как пламъци обхващат голяма част от палубата на кораба и изхвърлят отломки високо във въздуха.

Експлозията е станала около 13:40 ч. местно време ( 05:40 ч. по Гринуич) в носовата част на кораба YM Mobility, акостирал на пристанище Нинбо Чоушан в провинция Джъдзян, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.

В момента тече разследване за установяване на причината, се казва в съобщението.

На друг видеоклип се вижда как червени пожарни коли разпръскват водни струи върху овъгления плавателен съд, докато в небето се стеле черен дим.

Държавният телевизионен оператор CCTV съобщи, че пожарът е бил потушен към 17:00 ч. и че местната брегова охрана е била привлечена, за да окаже помощ при ликвидирането на последствията.

"След предварителна проверка всички пристанищни работници и персонал на плавателния съд са в безопасност и няма жертви", според информацията на CCTV.

Огромното пристанище Нинбо Чоушан е едно от най-натоварените в света по отношение на товарооборота.

В Китай често се случват промишлени аварии, които се дължат на лошото обучение по безопасност и недобрите протоколи. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Срещнах се с Валерий Залужни

Зеленски: Срещнах се с Валерий Залужни

Двамата са обсъдили дипломатически задачи, които по думите на президента „са актуални към момента и могат да направят Украйна и всички нас по-силни“.

Белият дом: Тръмп предотврати екзекуциите на 800 протестиращи в Иран

Белият дом: Тръмп предотврати екзекуциите на 800 протестиращи в Иран

"Те трябваше да бъдат извършени вчера, са били спрени“, каза пред журналисти говорителката Каролайн Ливит

Турция ще защитава небето на Европа от руски провокации

Турция ще защитава небето на Европа от руски провокации

Отбелязва се, че първоначално турската авиация ще бъде разположена в Естония и ще остане там от август до ноември.