30 Април, 2026

Московчани почитат убитите цивилни в Украйна с цветя на паметника на украинската поетеса Леся Украинка

Московчани почитат убитите цивилни в Украйна с цветя на паметника на украинската поетеса Леся Украинка

Руската полиция на мястото за поклонение на украинските цивилни. Снимка: Портал Astra

Руски депутат предложи романтичната поетеса да бъде обявена за чужд агент, въпреки че тя почина преди 110 години

Московчани почетоха цивилните, загинали в Украйна, като поднесоха цветя на паметника на украинската поетеса Леся Украинка (1871-1913) в центъра на руската столица.

Причината е смъртта на 23 души, четири от които деца, при ракетната атака, извършена призори в петък от руската армия срещу град Уман, в централната област Черкаси.

Руснаци от различни възрасти започнаха да поставят букети от рози и карамфили пред пиедестала на статуята, която отдава почит на един от най-големите представители на украинската литература. „Уман, няма да забравим“, гласеше един от листовете, с които беше опакован един от букетите.

Сцената се повтори тази събота, въпреки че според портала Astra цветята са премахнати от полицаите, които патрулираха в района.

Според източника полицаите са снимали отдаващи почит на загиналите в Украйна и в някои случаи са искали адресите им.

В ежедневния си брой от петък руското министерство на отбраната твърди, че неговите атаки са били насочени изключително срещу военни съоръжения.

Полагането на цветя на паметника се превърна в традиция след смъртта на почти петдесет цивилни миналия януари при подобно нападение в жилищна сграда в източния град Днепър.

В отговор руски депутат предложи романтичната поетеса да бъде обявена за чужд агент, въпреки че тя почина преди 110 години.

elmundo-2.JPG

Източник: El Mundo (elmundo.es)

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Експерт Ударите на Украйна по Русия  удрят лично Путин

Експерт Ударите на Украйна по Русия удрят лично Путин

"Тези огнени шоу-програми демонстрират слабостта на путинската власт пред цяла Русия“, обобщи Михаил Притула

Европа изстреля нова ракета с аналог на Starlink

Европа изстреля нова ракета с аналог на Starlink

Наличието на четири ускорителя вместо два дава на ракетата още по-голяма мощност, позволявайки ѝ да изведе в ниска околоземна орбита около 21.6 тона товар

Професор от екипа на Рейгън: Днес САЩ са изолирани! Тръмп е като Наполеон преди Ватерло  

Професор от екипа на Рейгън: Днес САЩ са изолирани! Тръмп е като Наполеон преди Ватерло  

"България също е изправена пред предизвикателството на конституционната реформа. Политиката често е изкуство на опита и грешката“, заяви проф. Фейн