28 Ноември, 2024

Московските джамии - в кремълския „център на православието“

Московските джамии - в кремълския „център на православието“

Москва: Мюсюлмани се молят по време Айд ал-Адха (Курбан Байрам), пред Централната московска джамия

Всеки шести жител на руската столица е мюсюлманин

Даниел Александров

Новината, че Айна Гамзатова, съпруга и съветник на Ахмад Абдулаев, председател на Духовното управление на мюсюлманите в Дагестан, официално е внесла документите си за участие на президентските избори в Русия на 18 март, стигна до България в навечерието на  руската Коледа.  Гамзатова, която е и главен редактор на общоруското списание „Ислям”,  е подала документи за участие в Централната избирателна комисия на Русия. Така тя става първата мюсюлманка, която се кандидатира за президент на Руската федерация. И го прави знаково в навечерието на руската Коледа. Несъмнено не става дума за случайна кандидатура, а за кандидатура координирана с Кремъл. Целта е да се обере част от мюсюлманския вот в Русия, който никак не е малък и при издигане на истински опозиционна кандидатура, той едва ли би отишъл при Путин. Затова е необходимо мюсюлманите да бъдат деликатно „дръпнати” встрани. И Кремъл взима мерки предварително. 

У нас мнозина мислят, че Русия е православна държава, 

„център на православието”.  

Това не е вярно и всички, които го вярват, пропускат факта, че не някой друг, а „духовният гуру” на Владимир Путин, печално известният „философ” Александър Дугин,  многократно е защитавал „ислямските ценности”. Разсъжденията му върху исляма всъщност дават обосновка на странното наглед приятелство, което Путин се опитва да установи през последните години с ислямски държави и ислямски религиозни водачи. Типичен е примерът с другарството му с турския президент Таип Реджеп Ердоган, който с насилие инжектира радикален ислям в държавата си. Още по-фрапиращ е опитът на Кремъл да включи Иран към руската „геополитическа” стратегия. Прави впечатление и флиртът със Саудитска Арабия. А подкрепата за ислямски диктатори от страна на Русия е вече пословична.  

Същевременно Кремъл осъществява постоянно агресии срещу християнски и православни държави като Украйна, Грузия, Молдова. Дестабилизира ги, отцепва техни територии. Жертвите на руската агресия срещу християнска и православна Украйна са вече над 10 000.  Получава се парадокс. Руската федерация се рекламира като „стожер на православието”, а същевременно остро атакува православни държави, окупира техни територии, води  политика на постоянна конфронтация с християнска Европа. Обяснението го дава Александър Дугин. 
Още през септември 2013 г. той заявява пред сръбския вестник „Геополитика“, че „Западът дискредитира ислямските ценности, работи против интересите на мюсюлманите”. За Дугин мюсюлманите са „изключително духовни хора, с традиции”. Идеята за създаването на Евразийския съюз не случайно Александър Дугин аргументтира и със засилването на позициите на исляма в Русия. Затова е логично в навечерието на руската православна Коледа да се вгледаме в действителната религиозна картина в днешна Русия или поне в столицата й Москва.  

Няма единна руска нация, няма и единна религия

Руската федерация е многонационална и многорелигиозна държава. Затова и пропагандните внушения, че Руската федерация е "православна държава", крепител на "православието" не отговорят на действителността. 

putin_erdogan_djamiya.jpg

Откриване на реконструираната Съборна джамия, която е най-голямата в Европа. Руският президент Владимир Путин заедно с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и с палестинския лидер Махмуд Абас участваха в церемонията

В Москва има много джамии.  Четири от тях са наистина внушителни, огромни. Това са Московската историческа джамия,  комплексът от джамии Инам и Ярдям в североизточния район "Отрадное" , Мемориалната джамия и издигнатата по височайшото нареждане на руския президент Владимир Путин Московска съборна джамия - една от най-големите в света. Днес в Москва вече живеят  близо 2 милиона мюсюлмани, което прави този град най-големият мюсюлмански град в Европа след Истанбул.  Освен тези големи джамии в Москва съществуват и много по-малки ислямски културни центрове, истински религиозни домове за милионите московски мюсюлмани.  

Московската историческа джамия

Тя е основана през 1823 година в Замоскворецкия район –исторически център на татарската община в Москва, южно от Кремъл.  Това е най-старата московска джамия.  През 30-те години джамията е закрита и превърната във военен комисариат и работилница. Възстановена е през 1993 г. Днес Московската историческа джамия има свой сайт, канал в Youtube и страници в различни социални мрежи. Има и „дъщерен” проект – електронно Медресе, където всеки желаещ може да се запознае с основите на исляма.  Намира се на ул. "Большая Татарская", № 28. 

Комплекс от джамии Инам и Ярдям в район "Отрадное"

Това са две джамии под "един покрив" - татарската Ярдем и азербайджанската Инам. Инам е шиитска джамия. Открита е през 1999 г. В превод от азербайджански "инам" означава "Вяра". Ярдам е сунитска джамия и е открита през 1997 г. В превод от татарсски името означава "Помощ".  Към джамията функционира учебно-административен корпус, където студенти ислямисти изучават исляма, ислямската вяра и история, татарски и арабски езици. Към ислямския комплекс Инам и Ярдям  съществува още Благотворителен фонд "Хилял", просветен център, оказват се ритуални услуги. Има конферентна зала за мероприятия и мюсюлманско кафене. По време на петъчните проповеди, под покрива на двете джамии се съберат около 3000 души.  Комплексът се намира на ул. "Хачатурян", № 8.

Мемориалната джамия 

Тя е разположена на едно от най-паметните места на Москва – Поклонна гора и е посветена на паметта на мюсюлманите загинали във Втората световна война. Съчетава татарската, узбекската и кавказската религиозна архитектура. Открита е през 1997 г. в присъствието на кмета на Москва и ръководителите на Казахстан, Башкортостан и Татарстан. Най-често посещават тази джамия живеещите в Москва татари, вайнахи, дагестанци и турци. Намира се на ул. „Минская”, № 2б.

 Московската съборна джамия

Тя се намира в самия център на руската столица. Представлява шестетажна сграда  с обща площ 18 900 м2  и побираща 10 000 души. Откриването й става на 23 септември 2015 г. като на церемонията присъстват президента на Русия Владимир Путин, на Турция –  Реджеп Ердоган, на Палестина – Махмуд Аббас, а така също и делегации от Азербайджан, Йордания, Иран, Казахстан, Катар, Кувейт, Киргизстан, Саудитска Арабия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан. 

Всеки шести жител на Москва е мюсюлманин

Ислямът е втората по влияние религия в Москва. Чести са конфликтите на етническа и религиозна основа като самият руски президент е принуден да признае, че „имунитетът срещу национализма и ксенофобията в Русия започва да отслабва”. В Москва е създадена и етнополиция, което само по себе си говори красноречиво за реалните проблеми на този мултиетнически град. Съществуват опасения, че не само Москва, но и други руски градове могат да се превърнат в огнища за междуетнически сблъсъци, за крайни националистически изстъпления, по време на Световното първенство по футбол през 2018 г.  

  
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство