В изследването се предупреждава, че Пекин и Москва инвестират в оръжия за атака срещу сателитите и активите на САЩ в Космоса
Космосът най-вероятно ще се превърне в бойно поле при конфликт на САЩ с Китай и Русия. Това се казва в нов доклад на американското военно разузнаване, цитиран от NBC.
В изследването се предупреждава, че Китай и Русия инвестират в оръжия, които могат да се използват при атака срещу сателитите и активите на САЩ в космоса. Подчертава се, че Пекин и Москва се подготвят да използват космоса като бойно поле.
През миналия месец Агенцията за военно разузнаване излезе с доклад за военните възможности на Китай. В него се предупреждава, че азиатската държава напредва в създаването на оръжия за възпиране на космическите технологии на Вашингтон. Пекин може да заплаши американските сателити за комуникации, разузнаване, GPS и ранно предупреждение при изстрелване на ракети.
В новото изследване на Агенцията за военно разузнаване, озаглавено "Предизвикателствата пред сигурността в космоса", се отбелязва, че Китай и Русия са постигнали напредък в космическите технологии.
"Сега космосът е бойно поле като земята, морето и въздуха", подчертава представител на Пентагона и допълва, че космосът не може да бъде защитен от атака.
През последните години американската армия все повече разчита на космически технологии.
Докато Китай демонстрира антисателитна ракета и усъвършенства лазер, който може да атакува активите на САЩ в космоса, Русия все още работи върху тези технологии, като конкретно се съсредоточава върху енергийни оръжия.
Системата за военна логистика на САЩ не е готова за потенциален конфликт с Русия и Китай
Американски представители на отбраната и разузнаването обаче уверяват, че нито Китай, нито Русия са надминали космическите възможности на САЩ, но те сериозно инвестират, за да настигнат Вашингтон.
Запитан дали САЩ са в космическа гонка с Русия и Китай, военният източник отговори: "Ние определено признаваме това като надпревара".
Фактор
В изследването се предупреждава, че Китай и Русия инвестират в оръжия, които могат да се използват при атака срещу сателитите и активите на САЩ в космоса. Подчертава се, че Пекин и Москва се подготвят да използват космоса като бойно поле.
През миналия месец Агенцията за военно разузнаване излезе с доклад за военните възможности на Китай. В него се предупреждава, че азиатската държава напредва в създаването на оръжия за възпиране на космическите технологии на Вашингтон. Пекин може да заплаши американските сателити за комуникации, разузнаване, GPS и ранно предупреждение при изстрелване на ракети.
В новото изследване на Агенцията за военно разузнаване, озаглавено "Предизвикателствата пред сигурността в космоса", се отбелязва, че Китай и Русия са постигнали напредък в космическите технологии.
"Сега космосът е бойно поле като земята, морето и въздуха", подчертава представител на Пентагона и допълва, че космосът не може да бъде защитен от атака.
През последните години американската армия все повече разчита на космически технологии.
Докато Китай демонстрира антисателитна ракета и усъвършенства лазер, който може да атакува активите на САЩ в космоса, Русия все още работи върху тези технологии, като конкретно се съсредоточава върху енергийни оръжия.
Системата за военна логистика на САЩ не е готова за потенциален конфликт с Русия и Китай
Американски представители на отбраната и разузнаването обаче уверяват, че нито Китай, нито Русия са надминали космическите възможности на САЩ, но те сериозно инвестират, за да настигнат Вашингтон.
Запитан дали САЩ са в космическа гонка с Русия и Китай, военният източник отговори: "Ние определено признаваме това като надпревара".
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна