Представителката на Министерството на външните работи на РФ Мария Захарова заяви, че Москва е против разполагането на военен контингент на страни от НАТО на територията на Украйна. Думите ѝ са цитирани от руски медии.
„Всякакви сценарии с появата в Украйна на военен контингент на страни от НАТО са недопустими и могат да доведат до неконтролируема ескалация на конфликта“, – каза Захарова пред журналисти.
Също така представителката на МВнР на РФ добави, че Москва призовава Великобритания „да не пречи на работата на руските и американските преговарящи“. По думите ѝ, Лондон не бил заинтересован от уреждането на руско-украинската война.
„Лондон прави всичко възможно, за да проточи кръвопролитието“, – подчерта Захарова.
По-рано Axios, позовавайки се на съветници на президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщи, че американската администрация разглежда различни варианти за гаранции за сигурността на Украйна в рамките на възможно мирно споразумение с РФ. Един от съветниците е разказал пред журналисти, че гаранциите за сигурност може да включват разполагането на американски войски в Украйна. Друг пък заявил, че засега това остава под въпрос.
Един от събеседниците на изданието подчерта, че Тръмп иска Украйна и Русия възможно най-бързо да подпишат мирно споразумение. По неговите думи, това е една от приоритетните задачи на американския лидер.


Коментари (0)