24 Декември, 2025

Москва отново обвини Украйна, че атакува Запорожката АЕЦ, Киев категорично отрича

Москва отново обвини Украйна, че атакува Запорожката АЕЦ, Киев категорично отрича

Украинските власти се опасяват, че похитената от агресора АЕЦ се използва от Кремъл за мръсна пропаганда

Москва заяви, че Украйна е атакувала контролираната от Русия Запорожка АЕЦ трети пореден ден с безпилотен самолет, но украински официални лица отрекоха Киев да има нещо общо с атаките, предаде Ройтерс.

"Уникалният учебен център на Запорожската ядрена централа беше атакуван", гласи изявление от контролираната от Русия АЕЦ. Дронът паднал върху покрива на учебния център, се казва в съобщението. Никой не е пострадал.

Кремъл заяви, че ударите с дронове са били извършени от Украйна и са били много опасни.

Украйна категорично отрича да стои зад поредица от нападения с дронове срещу централата през последните три дни, включително три в неделя, които според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) застрашават ядрената безопасност. Украинското военно разузнаване заяви, че Киев не напада ядрени съоръжения.

"Позицията на Украйна е ясна и недвусмислена - ние не извършваме никакви военни действия или провокации срещу ядрени съоръжения", заяви Андрий Юсов, говорител на украинската военна служба, по националната телевизия.

Министерството на външните работи на Украйна подчерта това, като заяви, че Русия е единствената заплаха за Запорожката АЕЦ, която "не само е завладяла, военизирала и се опитва да похити ядрена електроцентрала, но и я използва като платформа за пропаганда."

Държавната информационна агенция РИА съобщи, че атаката с дрон срещу учебния център  е станала само 10 минути, след като мисията на МААЕ е минала там.

Извънредна среща на съвета на управителите на МААЕ, свикана от Русия, за да се обсъдят атаките срещу държаната от Русия Запорожка АЕЦ в Украйна, ще се проведе в четвъртък, съобщиха четирима дипломати, предаде Ройтерс.

Сподели:

Коментари (0)

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

На церемонията по връчването на държавни награди в Кремъл говорителят на руското МВнР благодари на родителите си за това, че са я възпитали любов към Русия

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

Предишната нощ украински дронове нанесоха поредица от удари по химическия завод "Ставролен" в град Будьоновск, разположен на 200 км от Ставропол, Русия

Последна версия на американския мирен план за Украйна - как ще реагира Русия...

Последна версия на американския мирен план за Украйна - как ще реагира Русия...

Президентът Зеленски разкрива кои са спорните моменти в него, по които не е постигнат все още консенсус