6 Декември, 2025

Москва твърди, че не търси война с НАТО, но Путин каза друго през февруари

Москва твърди, че не търси война с НАТО, но Путин каза друго през февруари

Отношенията между Русия и НАТО се влошават, но Москва няма намерение да влиза в конфликт със страна от НАТО. Това казва руският заместник външен министър Александър Грушко пред прокремълската медия РИА, цитиран от "Ройтерс". Поводът за интервюто е 75-ата годишнина на НАТО.

По неговите думи отношенията между Русия и Алианса се влошават "предсказуемо и умишлено" и всички канали на диалог между Москва и НАТО са били доведени до "критично нулево" ниво от Вашингтон и Брюксел.

"Готов ли е военният блок за открит конфликт с Русия? Това трябва да попитате самите членове на НАТО. Във всеки случай ние нямаме такива намерения по отношение на страните членки на Алианса", посочва Грушко.

Припомняме, че президентът Владимир Путин упорито отричаше, че се готви за война с Украйна, но стартира това, което той нарече своята "специална военна операция" в Украйна през 2022 г.. Още тогава той заяви и своята цел - да попречи на НАТО да разшири присъствието си близо до Русия.

Именно войната послужи за стимулиране на Алианса, който се разшири до 32 членове чрез приемането на Финландия и Швеция.

НАТО казва, че помага на Украйна да се бори за оцеляването си пред лицето на руската агресия и е предоставила на Киев модерни оръжия, обучение и разузнаване.

Русия обаче твърди, че това де факто прави НАТО страна в конфликта. Не случайно Путин обяви през февруари, че пряк конфликт между Русия и НАТО ще означава, че планетата е на крачка от Третата световна война, каквато той очевидно не изключва.

Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."