27 Юни, 2026

Мръсният въздух води до по-висок риск за депресии и самоубийства

Мръсният въздух води до по-висок риск за депресии и самоубийства

Хора, които живеят на места с мръсен въздух са с по-висок риск да развият депресия и да стигнат до самоубийство, сочи ново проучване, базирано на глобални данни, цитирано от „Гардиън“, предава Би Ти Ви.

Изследването е базирано върху замърсяване, причинено от изгарянето на изкопаеми горива в домакинствата и индустрията. Използвани са данни от 16 държави, които разкриват силна статистическа връзка между токсичния въздух и нивата на депресия и самоубийства в обществата.

Най-фините прахови частици достигат до човешкия мозък през кръвоносната система. Те причиняват по-чести мозъчни възпаления, повреждат нервните ни клетки и водят до промяна в нивата на хормоните в тялото. Всички тези проблеми са свързани с лошо психическо здраве и депресия.

Проучването взима предвид най-малките частици в замърсения въздух – тези по-малки от 2,5 микрометра (0,0025 милиметра). Хората, които са изложени на повече от 10 микрограма на кубичен метър от тези частици за повече от година имат 10% по-висок риск от депресия.

При самоубийствата излагането на частиците с размери до 10 микрометра за повече от три дни, увеличава шанса за самоубийство с 2%.

Нужни са допълнителни изследвания как по-чист въздух би повлиял на психическото здраве на хората.
Сподели:
Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването

Диагнозата се поставя сравнително лесно от специалистите по кожни болести чрез т.нар. лампа на Ууд, но лечението е продължително и трудно, по-често не води до пълно излекуване

Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете

Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете

Морските бактерии от рода Vibrio, които вече се разпространяват все по-широко в Европа, причиняват зачервяване, оток, силна болка, мехури и висока температура

Франция обяви първия си случай на ебола

Франция обяви първия си случай на ебола

Заразен е медицински служител, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго

Коментари (0)